Gdzie zdobyć projekt farmy fotowoltaicznej
Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy najemni zwykle z niepokojem oczekują kolejnego, dostarczanego zazwyczaj co pół roku, rozliczenia z Zakładem Energetycznym za zużytą w ostatnim czasie energię elektryczną. Wyjmując ze skrzynki kopertę z rozliczeniem, zastanawiają się ile trzeba będzie dopłacić do uiszczonych wcześniej zaliczek za prąd i jakie stawki będą obowiązywać w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Wiadomo przecież, że energię elektryczną można trochę zaoszczędzić, ale zrezygnować z niej nie sposób. Dotyczy to zarówno firm produkujących wyroby w oparciu o park maszynowy zasilany prądem, jak i osób prywatnych.
Radą na uniknięcie powyższych bolączek może być zrealizowany na „własnym podwórku” projekt farmy fotowoltaicznej. Szczególnie właściciele firm, którzy posiadają sporo budynków produkcyjnych lub niezagospodarowanego terenu mogą pomyśleć o umieszczeniu na dachach lub wolnostojących konstrukcjach stalowych paneli fotowoltaicznych, które zamienią promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.
Dzięki wdrożonemu projektowi farmy fotowoltaicznej można nie tylko uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i obniżyć koszty energii, ale przy sporej wydajności posiadanej farmy sprzedawać dodatkowo prąd do sieci energetycznej po stawkach gwarantowanych ustawą.
Sporym ułatwieniem dla osób zainteresowanych tym tematem są kredyty preferencyjne oferowane przez Bank Ochrony Środowiska albo Agencję Rozwoju Przemysłu. Inwestowanie w energetykę słoneczną jest nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego, bo zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale również daje dość wysoką stopę zwrotu inwestycji – około 20% rocznie.
Skąd wziąć projekt farmy fotowoltaicznej dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości? Niewątpliwie nie da się tego wyliczyć i zaprojektować na przysłowiowym kolanie. Pomocnym narzędziem dla osób, które mają pewną wiedzę niezbędną do zrealizowania takiej inwestycji jest program komputerowy BlueSol.
Dzięki niemu można rozpocząć od modelowania szczegółowego schematu systemu, symulacji wydajności farmy fotowoltaicznej w dowolnym miejscu globu (nasłonecznienie), poprzez wszystkie niezbędne wyliczenia techniczne , kalkulację kosztów i przewidywanych zysków, aż do stworzenia końcowej dokumentacji techniczno-prawnej.
Ci co się na tym nie znają z pewnością powinni poszukać firmy zajmującej się usługowo projektowaniem farm fotowoltaicznych.
Dodaj komentarz