• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego projektanta PV

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Projektowanie PV

Niewątpliwie zdarzają się ludzie wszechstronnie uzdolnieni w różnych dziedzinach. Większość osób dysponuje jednak zwykle dość przeciętnymi uzdolnieniami. Osoby takie mogą wybić się ponad przeciętność w dziedzinie, do której mają pewne predyspozycje zwykle wtedy, gdy zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną w danym temacie, ale też teorię poprą długoletnią praktyką.

Również projektowanie PV, czyli projektowanie instalacji fotowoltaicznych, lepiej powierzyć profesjonalnemu projektantowi, który ma za sobą doświadczene oraz osiągnięcia w tej dziedzinie. Zlecając namalowanie własnego portretu mniej uzdolnionemu malarzowi, możemy co najwyżej ponieść straty natury estetycznej, niechętnie oglądając potem powstałe „dzieło”. Jeżeli projektowanie PV zlecimy osobe nie mającej wystarczającego doświadczenia czy podstaw teoretycznych, to możemy w efekcie zostać właścicielami instalacji, która nie będzie wydajna i przyniesie nam z tego powody straty finansowe.

Zważywszy, że instalacje fotowoltaiczne mogą pracować 20-25 lat, to z ekonomicznego punktu widzenia lepiej zapłacić nieco więcej za wykonanie projektu i instalacji osobie czy firmie, która się specjalizuje w tej branży. W wyniku pracy profesjonalnego projektanta można uzyskać instalację fotowoltaiczną, która nie tylko szybciej się zwróci, bo będzie produkować więcej prądu niż inne instalacje o podobnych parametrach wejściowych, ale będzie też bardziej trwała. 

Dobry projekt, to połowa sukcesu w celu uzyskania efektywnej instalacji (druga połowa, to fachowa realizacja tego projektu). Pomijając wiedzę teoretyczną i doświadczenie, profesjonalny projektant PV zwykle też posługuje się nowoczesnymi narzędziami ułatwiającymi mu pracę (bo go na nie stać), jak na przykład aplikacja komputerowa Bluesol. Zna też wszelkie nowinki techniczne związane z oprzyrządowaniem instalacji, czyli po których komponentach użytych w instalacji można oczekiwać lepszych efektów.

Efektywność przyszłej instalacji w dużej mierze zależy od właściwego „rozpoznania” i oceny terenu, na którym będzie ona usytuowana. Wiedza na temat położenia działki oraz stopnia jej nasłonecznienia w ciągu roku jest podstawą do dalszych prac projektowych. Przydatne tu mogą być zdjęcia satelitarne dostępne w bazach danych przygotowanych dla branży PV.

Na ich podstawie projektant określa liczbę i rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych względem siebie, a także ich najbardziej korzystny kąt nachylenia po to, aby uniknąć strat związanych z ewentualnym zacienieniem instalacji w różnych porach roku i dnia. Projektowanie PV, to również umiejętność łączenia modułów w szeregi, dzięki którym inwertery będą optymalnie pracować.

Ponadto wraz z profesjonalnym projektowaniem PV powinna powstać wielowariantowa analiza ekonomiczna całego przedsięwzięcia, określająca koszty i przychody oraz czas zwrotu inwestycji w zależności od sposobu sfinansowania inwestycji, np. środki własne, dotacja z MOŚiGW, niskooprocentowany kredyt czy nastawienie się na wykorzystanie taryf gwarantowanych FIT przy sprzedaży energii do sieci ogólnej).

Po tym wstępnym etapie projektowania, dojdzie jeszcze projekt elektryczny i związane z nim oprzyrządowanie, projekt wykonawczy czy przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Ponadto trzeba być dobrze rozeznanym w temacie projektowania PV, aby wiedzieć jakie wnioski i gdzie trzeba je złożyć, aby uzyskać najpierw dogodne warunki na dofinansowanie inwestycji, potem różne zezwolenia z nią związane, czy wreszcie wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Projekt powinien też przewidzieć monitorowanie pracy całej instalacji w trakcie jej eksploatacji.
Profesjonalny projektant zakończy swą pracę kompletną dokumentacją techniczną, a zwykle po profesjonalnym wdrożeniu projektu będzie można liczyć na jego wsparcie techniczne w trakcie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.

Jak widać stopień skomplikowania projektowania PV mógłby zaskoczyć nawet Leonarda Da Vinci, gdyby żył w dzisiejszych czasach. Dlatego warto do tego celu zatrudnić najpierw projektanta o odpowiednich kwalifikacjach, a do realizacji projektu instalatorów o umiejętnościach potwierdzonych certyfikatami Urzędu Dozoru Technicznego.

Jeżeli szukasz profesjonalnego projektanta PV to przeczytaj więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *