• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Zasada działania paneli słonecznych

Opublikowany w Uncategorized przez Dariusz Bucholski.

Panele słoneczne - zasada działania

Dwa główne powody zastosowania paneli słonecznych to oszczędność i ochrona środowiska. Tu możesz dodać jeszcze niezależność od dostawcy energii, co w obecnym czasie problemów z dostawami gazu z Rosji, jest ważnym argumentem.

Wysokość oszczędności pieniędzy przy stosowaniu paneli słonecznych uzależniona jest od rodzaju zastosowanego kolektora słonecznego.

Rozróżniamy następujące rodzajów kolektorów słonecznych:
• Kolektory płaskie (gazowe, cieczowe, dwufazowe)
• Kolektory płaskie próżniowe
• Kolektory próżniowo-rurowe
• Kolektory skupiające
• Kolektory specjalne.

Mimo zasadniczych różnic w sposobie pobierania energii słonecznej, charakteryzuje je podobną zasada działania. System, za pomocą którego energia słoneczna przemieniana jest na energię cieplną, czy ciepłą wodę, to instalacja solarna.

Jej głównymi składnikami są:
Kolektor słoneczny, przewody rurowe, solarny zestaw pompowy, urządzenie dbające o bezpieczeństwo instalacji, zasobnik wymiennika ciepła. Szczególną wagę mają kolektory, zasobnikowy wymiennik ciepła oraz przewody rurowe.

Charakterystyka zasady działania panel słonecznych

Promienie słoneczne ogrzewają znajdujący się w kolektorze absorber, który zamienia energię słoneczną na ciepło. Następnie absorber ogrzewa czynnik grzewczy (znajdujący się wewnątrz absorbera, na przykład wodę). Ciecz przepływa do zasobnika, który przekazuje ciepło wodzie użytkowej, którą chcemy ogrzać. Po oddaniu ciepła, płyn wraca z powrotem do zasobnika.
Cały szkopuł jest w tym, że osiągana energia cieplna jest uzależniona od sprawności elementów systemu, ustawienia względem stron świata, kąta nachylenia kolektora, montażu urządzenia, czystości urządzenia.

Ustawienie względem Stron Świata
Sugerowany jest kierunek południowy, a jeśli ma miejsce odchylenie w kierunkach wschodnim bądź zachodnim, to nie może przekraczać 15%. W tych sytuacjach należy rozważyć stosowanie kolektorów rurowych

Kąt ustawienia Kolektora
Oczywiście, jak łatwo sobie to wyobrazić, najlepsze rezultaty osiągnięte zostaną, gdy promienie słoneczne padać będą pod kątem prostym. Jednak słońce zmienia swoje ustawienie w zależności od pory roku, wiec dobrze, gdy kolektor zostanie ustawiony tak, by móc korzystać zarówno z lata jak i chłodniejszych miesięcy, gdy Słońce zawieszone jest niżej na niebie.

Czystość
Powierzchnie kolektora, jak i samego absorbera pokrywają się również warstwą kurzu, i wystarczy go co najmniej raz do roku je oczyścić.

Pamiętając o tych zaleceniach, mimo, że wydaje nam się cały proces bardzo skomplikowanym, zasięgnięcie informacji u specjalisty pomoże nam skutecznie i właściwie dobrać odpowiedni sprzęt oraz później o niego zadbać.

2 Responses to "Zasada działania paneli słonecznych"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *