Własna mała elektrownia słoneczna: wady i zalety część 1
Niezależność finansowa jest marzeniem wielu z nas. Tymczasem sukces w postaci wolności finansowej, staje się udziałem niewielu. Dlaczego tak się dzieje? Osiąganie celów jest procesem trwającym często latami, by po na przykład dziesięciu latach nagle zrealizować coś, co wielu nazwie następnie „szybkim sukcesem”. Nieskończone noce i dnie poświęcone na pracę, bez gwarantowanych rezultatów, często przynoszą sukces o niespotykanym rozmiarze, gdy wykażemy się wytrwałością.
Podobnie jest z instalacjami fotowoltaicznymi. Po początkowej inwestycji, obserwujemy comiesięczne zyski finansowe, odciążanie budżetu domowego, mamy świadomość znacznego zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla do atmosfery, większej niezależności od dostawcy konwencjonalnej energii, jednak proces zwrotu naszej inwestycji jest powolny i trwa nawet do ośmiu lat.
Własna elektrownia słoneczna w domu to przedsięwzięcie pełne plusów i minusów. Od nas tak naprawdę zależy. które przeważą i zaowocują podjęciem decyzji na tak bądź nie. Średnie nasłonecznienie w Polsce waha się w granicach od 950 do 1050 kWh na metr kwadratowy powierzchni w ciągu roku. Jest zbieżne do tego, jakie osiągają nasi zachodni sąsiedzi Niemcy. Jednak w porównaniu z zainstalowaną tam ilością instalacji fotowoltaicznych, my pozostajemy daleko w tyle.
Na naszą korzyść przemawia fakt, że 14 września weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie elektrycznym, dająca nam możliwość bezproblemowego podłączenia domowej instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej i sprzedaży energii elektrycznej.
Plusy budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej:
- Dodatkowe źródło energii. Wspomniany kolektor o powierzchni 5 m2 dostarczy nam na terenie Polski średnio 1 500 do 2 000 kWh energii na przestrzeni roku, co oznacza oszczędności na rachunkach za prąd, w granicach 900 do 1 200 złotych rocznie.
- Dom posiadający kolektor słoneczny ma obecnie wyższą wartość rynkową, którą docenimy chcąc sprzedać naszą nieruchomość.
- Częściowo uniezależniasz się od konwencjonalnych źródeł energii. Eksperci zajmujący się rynkiem energetyki są zdania, że ceny energii konwencjonalnej będą z roku na rok rosnąć. Według szacunków, cena za 1 kWh prądu do roku 2020 ma wzrosnąć o 50%.
- Przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza (wyprodukowanie 8 kWh energii średnio równa się wytworzeniu 6 ton dwutlenku węgla).
- Wytworzoną i niewykorzystaną energię elektryczną możesz następnie odsprzedać do sieci elektrycznej.
- Długi okres gwarancyjny, który dochodzi nawet do 25 lat.
- Niemalże pełna bezobsługowość instalacji. Jest to wynikiem wykorzystywania technologii półprzewodnikowej, braku elementów ruchomych, prostota instalacji, budowy.
- Zerowa emisja dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych przy pracy instalacji i wytwarzaniu energii.
O aspektach negatywnych napiszemy w kolejnym artykule.
cellliska
on 21 lipca, 2016 - 19:06:47Sama sie teraz z mężem zastanawiam nad taka instalacją ale myslimy też nad taką firma http://www.skorut-solar.pl
Znajomi własnie zdecydowali sie na nich i są bardzo zadowoleni.