• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Własna mała elektrownia słoneczna: wady i zalety część 2

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Domowa elektrownia słoneczna

A jakie są minusy inwestycji we własną elektrownię słoneczną?

  1. Jednym z pierwszych wymienianych czynników, silnie oddziałujących na naszą wyobraźnię jest ubytek z naszego portfela sumy rzędu od 8 tysięcy do 14 tysięcy złotych, na kupno i instalację systemu (mówimy o panelach słonecznych wielkości 5 m2).
  2. W praktyce oznacza to, że zainwestowana suma, może zacząć się zwracać po około 8 latach. Jednak gdy przyjrzymy się temu praktycznie, przy świadomości zwiększających się cen energii konwencjonalnej, mając na uwadze prognozowane ceny o 50% wyższe od znanych dziś, okres zwrotu naszej inwestycji przestaje być naprawdę problemem.
  3. Konieczność dbałości o czystość instalacji przynajmniej raz do roku. Konieczne jest oczyszczanie powierzchni nasłonecznianej z zabrudzeń, kurzu itp., które to zmniejszają jej efektywność.
  4. By móc samodzielnie wytwarzać energię elektryczną, musisz prowadzić działalność gospodarczą.
  5. Cena energii odsprzedawanej do sieci wynosi tylko 80% ceny rynkowej.

Zastanawiając się nad plusami oraz minusami własnej małej elektrowni słonecznej, trzeba mieć stale na uwadze przyszłość, nie tylko mgliste wyobrażenie tego co nadejdzie, ale świat w jakim będą żyły nasze dzieci oraz wnuki.

Zmiany klimatyczne spowodowane nadprodukcją dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych do atmosfery, przyspieszające topnienie lodowców, podwyższanie temperatury powietrza na naszej planecie, już dziś wpływają na obniżenie bezpieczeństwa oraz poziomu życia. Potężniejsze huragany, tornada, powodzie pustoszące większość krajów świata, masowo ginące gatunki zwierząt, zatapiane wysepki to tylko niektóre ze skutków zmian klimatycznych. Do nich dochodzi również zmniejszona produkcja żywności, problem z czystą wodą pitną. Te czynniki realnie wpływają na kondycję całych społeczeństw.

Inwestując w własne źródło energii, np. baterie fotowoltaiczne, nie tylko dbamy o swoją finansową przyszłość, uniezależniając się od stuprocentowo pewnych zmian na naszą niekorzyść w kwestii wysokości cen energii konwencjonalnej, ale dbamy również o bezpieczniejszą przyszłość naszych dzieci oraz wnuków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *