• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Gdzie warto zbudować elektrownię słoneczną

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako | Zostaw komentarz

elektrownie słoneczne

Mniej więcej od początku XIX wieku historia ludzkości odnotowywała kolejne rewolucje przemysłowe. Wiek XIX nazwano „ wiekiem pary i elektryczności”, bo wtedy właśnie została wynaleziona maszyna parową oraz ogniwo galwaniczne. Być może wiek XX zostanie nazwany „wiekiem motoryzacji i komputeryzacji”. Natomiast wiek XXI ma duże szanse by zapisać się w historii ludzkości jako „wiek energetyki słonecznej”.

Przydatne statystyki

Jak odnotowały statystyki, gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii słonecznej, rozwija się coraz szybciej i z roku na rok moc zainstalowanych ogniw słonecznych na świecie zwiększa się o około 40%. Budowa elektrowni słonecznej staje się z tego względu coraz bardziej opłacalna, bo wraz ze wzrostem produkcji przemysłu solarnego, maleją ceny ogniw fotowoltaicznych. W ciągu ostatnich 36 lat (licząc od 1977r.) zmniejszyły się one 100-krotnie ( z 76,67 do 0,74 USD/Wat). Sformułowano nawet prawo Swansona mówiące o tym, że podwojenie produkcji w tej dziedzinie obniża ceny ogniw o 20%.

Jak wiadomo z lekcji geografii, nasłonecznienie na kuli ziemskiej nie rozkłada się równomiernie. Największe jest w okolicach równika, a najsłabsze w pobliżu biegunów. Różnice są dość znaczne, bo w ciągu roku do powierzchni poziomej w Afryce Środkowej dociera około 2500 kWh/m2, a w Skandynawii zaledwie 600 kWH/m2.

Elektrownie słoneczne a Polska

Polska w tym rankingu osiągnęła całkiem przyzwoity wynik, który wynosi 1100 kWh/m2/rok (czyli blisko połowę rocznego nasłonecznienia Afryki Centralnej) .

Wyliczono nawet, że gdyby budowę elektrowni słonecznej z wykorzystaniem ogniw o efektywności 8% zrealizowano w sześciu najbardziej nasłonecznionych punktach naszego globu, to uzyskana w ten sposób energia mogłaby pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną na świecie.

Aby jednak nie uzależniać się od obcych dostawców energii, warto inwestować w budowę elektrowni słonecznych w Polsce. Energia odnawialna ma bowiem tę zaletę, że jej nie zabraknie, a kolejne inwestycje w instalacje solarne powodują spadek cen tak pozyskanej energii, aż do osiągnięcia parytetu sieci (koszt konkurencyjny w stosunku do tego z sieci energetycznej), jak to dzieje się już w Niemczech czy w Holandii.

Jak możemy ci pomóc

Oferujemy profesjonalne oprogramowanie do tworzenia elektowni słonecznych. Przeczytaj więcej, bądź skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *