Szkolenia PV – szansa dla bezrobotnych na zdobycie ciekawego zawodu
Chociaż ostatnio można zaobserwować pewną tendencję spadkową (a właściwie dowiedzieć się o niej z komunikatów Głównego Urzędu Statystycznego), to jednak stopa bezrobocia w Polsce wciąż jest liczbą dwucyfrową. W styczniu tego roku wynosiła 10,30%. W stosunku do lutego 2013, kiedy to osiągnęła poziom 14,40% widać wyraźną poprawę, jednak o znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy jest wciąż trudno.
Nie pozostaje nic innego jak zdobycie kwalifikacji, które będą cenione na rynku pracy teraz i w przyszłości. Tego typu kwalifikacje można zdobyć np. dzięki szkoleniom PV.
Fotowoltaika (PV) to nowoczesna branża gospodarki związana z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE), a dokładnie z energią słoneczną i możliwością zamiany jej na energię elektryczną za pośrednictwem ogniw PV. Wzmiankowana dziedzina gospodarki ma tym większe szanse rozwoju, że na przydomowe instalacje słoneczne można od niedawna otrzymać dofinansowanie z programu Prosument lub niskooprocentowane kredyty z Banku Ochrony Środowiska. Poza tym uniezależniając się od tradycyjnych, węglowych molochów jednocześnie dbamy o powietrze i glebę.
Decydując się na szkolenia PV, warto jednak wybierać ośrodki szkoleniowe reprezentujące jak najwyższy poziom. Pewnym gwarantem świadczącym o odpowiednich kwalifikacjach kadry zatrudnionej w danym ośrodku szkoleniowym oraz o przemyślanym i skutecznym programie nauczania jest informacja, że dana jednostka posiada akredytację Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na prowadzenie szkoleń w zakresie fotowoltaiki. Jeśli instytucja szkoleniowa dodatkowo wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, to może prowadzić nieodpłatne szkolenia dla osób bezrobotnych, bo są one wówczas finansowane ze środków publicznych. Dla osoby bezrobotnej, nie posiadającej żadnych przychodów lub tylko niewielki zasiłek dla bezrobotnych, jest to bardzo ważny argument na tak.
- Przykładem tego typu instytucji szkoleniowej jest Centrum Szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, które uzyskało akredytację UDT w 2014r. Przede wszystkim szkoli ono certyfikowanych instalatorów PV, którzy po ukończeniu 5-dniowego kursu mogą przystąpić do egzaminu państwowego. Dotychczasowa „zdawalność” tego egzaminu przez kursantów wyniosła 95%. 52-godzinne szkolenie podzielone jest na część teoretyczną, prowadzoną w grupach 16-osobowych i część praktyczną, w której zajęcia odbywają się w ośmioosobowych grupach i są prowadzone pod kierunkiem 2 trenerów praktyków, którzy mają wieloletnie doświadczenie z pracy w Polsce i w Niemczech.
W części teoretycznej porusza się poza tematyką ściśle związaną z fotowoltaiką, również zagadnienia prawne, organizacyjne i dotyczące przepisów BHP. Kursanci otrzymują solidne podstawy do samodzielnego funkcjonowania nie tylko w formie ustnie przekazywanej wiedzy oraz zajęć praktycznych, ale również dostają materiały dydaktyczne. Zajęcia odbywają się na terenie Instytutu Łączności w Warszawie.
Centrum Szkoleniowe PTPV poza szkoleniami dla instalatorów prowadzi też szkolenia dedykowane innym grupom pośrednio powiązanym z tematyką fotowoltaiki. Mogą to być inwestorzy, bankowcy, przedstawiciele samorządów, ubezpieczyciele czy osoby pragnące promować energetykę słoneczną.
- Kolejną jednostką szkoleniową posiadającą akredytację UDT jest Akademia Odnawialnych Źródeł Energii. Jak wskazuje nazwa tej jednostki, przedmiotem szkoleń są różne źródła energii odnawialnej, a wśród nich również zagadnienia związane ze szkoleniami PV. Główny ośrodek szkoleniowy znajduje się w Rzeszowie, a szkolenia prowadzą między innymi wykładowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Szkolenia prowadzone są zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm i mogą być organizowane na terenie całego kraju. Tematyka szkoleń PV jest różnorodna i dotyczy zarówno teorii fotowoltaiki jak i szczegółowych zastosowań (np. projektowych lub instalatorskich).
- Z kolei w Myślenicach na Śląsku odbywają się Warsztaty fotowoltaiczne Solar. Ośrodek szkoleniowy również posiada akredytację Urzędu Dozoru Technicznego oraz jest zarejestrowany w rejestrze instytucji szkoleniowych.
Jak widać szkolenia PV oferuje coraz więcej wysoko kwalifikowanych ośrodków, warto się nimi zainteresować na tyle wcześnie, by znaleźć się w „pierwszym szeregu” specjalistów w dziedzinie fotowoltaiki.
Dodatkowo dostepne są szkolenia PV doskonale uzupełniające zdobytą gdzie indziej wiedzę, bo uczące pracy na konkretnym oprogramowaniu do projektowania elektrowni fotowoltaicznych. Oferujemy takie profesjonalne szkolenie w oparciu o oprogramowanie Bluesol. Więcej przeczytasz tutaj.
Dodaj komentarz