• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Projekt instalacji fotowoltaicznej: kupić gotowy czy samemu zaprojektować

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Ciekawostki, Energia słoneczna przez Dariusz Bucholski. | Zostaw komentarz

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Chociaż ostateczny kształt ustawy dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jest wciąż nie całkiem gotowy, coraz więcej osób jest przekonanych o zaletach, jakie wynikają ze zrealizowania projektu instalacji fotowoltaicznej na własny użytek.

I nie są to tylko osoby, których domy znajdują się z dala od ogólnej sieci energetycznej. Są to też ludzie, którzy chcą połączyć swą własną korzyść z korzyścią dla ogółu. Własna korzyść będzie polegać na choćby częściowym uniezależnieniu się od dużych dostawców energii, na znacznym obniżeniu rachunków za prąd oraz potencjalnej możliwości uzyskania przychodów ze sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Korzyść ogólna, to ochrona środowiska naturalnego.

Aby jednak zrealizować projekt instalacji fotowoltaicznej, trzeba go najpierw mieć. Na pozór, najprostszą metodą jego pozyskania jest zakup gotowego projektu od którejś z firm specjalizujących się w tego typu usługach. Jak to jednak z gotowymi projektami bywa, zwykle trzeba je dostosowywać do konkretnych warunków, w jakich pracować będzie przyszła instalacja. Poza tym zarówno sam projekt, jak i wprowadzane do niego zmiany generują znaczne koszty. Jeszcze droższy będzie projekt wykonywany na konkretne zamówienie.

Osoby, które chcą zminimalizować koszty realizacji instalacji słonecznej powinny rozważyć samodzielne zaprojektowanie takiej instalacji. Tym bardziej, że wiedza na ten temat jest dość precyzyjna. Dla zupełnych amatorów w tej dziedzinie powstał już podręcznik „Małe instalacje fotowoltaiczne” omawiający punkt po punkcie najważniejsze aspekty realizacji takiej instalacji – zarówno techniczne jak i ekonomiczne.

Wiedza książkowa, to zaledwie wstęp do uzyskania gotowego projektu. Wiążą się z nim bowiem liczne i dość żmudne obliczenia. Tu z kolei pomocne mogą być programy komputerowe ułatwiające zrealizowanie projektu instalacji od etapu planowania, poprzez obliczenia, aż po gotową dokumentację.

Jednym z takich programów jest aplikacja Bluesol, którą można wypróbować przez 30 dni za darmo. Osoby głębiej zainteresowane tematem mogą też wziąć udział w szkoleniach naszej firmy i podnieść na tyle swe kwalifikacje, że po zrealizowaniu pierwszej własnej instalacji będą mogły realizować takie projekty dla innych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *