• Telefon: +48 602 455 181
 • Email: darek.bucholski@gmail.com

Dlaczego warto wybrać program do projektowania instalacji fotowoltaicznych BlueSol

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Bluesol projekt po polsku

Komputeryzacja jest obecnie tak powszechna, że trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób poprzednie pokolenia radziły sobie z różnymi trudnymi i żmudnymi działaniami posługując się głównie ołówkiem, liczydłem czy deską kreślarską. Poza typowymi zastosowaniami w księgowości, obliczeniach inżynierskich, gromadzeniu danych czy projektowaniu, komputery wykorzystywane są obecnie nawet przez kompozytorów.

Dzięki genialnym programom komputerowym praca przebiega szybciej, a wyniki są bardziej miarodajne. Nic więc dziwnego, że również w tak nowoczesnej branży gospodarki jaką jest fotowoltaika, powstał program komputerowy BlueSol wspomagający tworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej.

Niewątpliwie każdy projektant, który wie z jak wielu skomplikowanych elementów składa się projekt instalacji fotowoltaicznej chętnie skorzysta z takiego udogodnienia. Będzie mógł dzięki temu zrealizować więcej zleceń dla przyszłych klientów. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że po niedawnym uruchomieniem programu Prosument, który daje możliwość uzyskania dofinansowania na odnawialne źródła energii (OZE), tacy klienci się pojawią.

Funkcje programu Bluesol

Przyjrzyjmy się dokładniej, dlaczego warto skorzystać z oprogramowania BlueSol, jaki jest zakres i mocne strony programu.

Choć program jest już bardzo rozbudowany, to wciąż trwają prace nad wzbogacaniem go w nowe funkcje, które jeszcze bardziej będą wspomagać pracę projektanta pracującego przykładowo nad projektem farmy fotowoltaicznej.

 1. Cena polskiej wersji oprogramowania BlueSol, na pozór może wydawać się dość wysoka (2.899 zł bez VAT). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że program nie wymaga licencji, którą trzeba odnawiać co jakiś czas (i każdorazowo za nią płacić), to cena ta za dożywotnie korzystanie z tak rozbudowanego programu nie jest wcale kwotą wygórowaną. Tym bardziej, że producent gwarantuje w ramach tej ceny darmowy dostęp do kolejnych aktualizacji. Dobrą stroną „bezlicencyjności” programu BlueSol jest również fakt, że na taki program można dostać kredyt z banku. Natomiast programy czasowe, o ograniczonym przez licencję terminie działania nie są kredytowane.
 2. Program współpracuje bez przeszkód z różnymi wersjami systemu operacyjnego Windows, takimi jak: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 oraz Windows 2000 z dodatkiem Service Pack 3. Zatem może być używany również na komputerach ze starszymi systemami operacyjnymi.
 3. Jeśli przyjrzymy się szczegółowo funkcjom, realizowanym przez program BlueSol, to zauważymy, że nie są one jedynie funkcjami typowo technicznymi jak w metodologii CAD wspierającej inżynierskie zastosowania (BlueSol jest zintegrowany z programem CAD). Tworzony projekt farmy fotowoltaicznej może być dodatkowo rozpatrywany pod kątem rentowności. Program daje możliwości do przeprowadzenia analizy ekonomicznej całego układu w wariantach przystosowanych do różnych krajów docelowych. Analiza może dotyczyć takich tematów jak ocena finansowania, stworzenie schematu przepływu środków pieniężnych na przestrzeni okresu działania projektowanego systemu, szacowanie konsumpcji czy zarządzanie opodatkowaniem. Dane te można też eksportować do tabel Excela.
 4. Tworzony projekt może zostać zakończony pełną dokumentacją dzięki zintegrowanemu z programem BlueSol procesorowi tekstu. Umożliwia on tworzenie własnych wzorów dokumentów, do których można przenosić niezbędne informacje z głównej, technicznej części projektu oraz uzupełniać je o dane dotyczące klienta czy projektanta.
 5. Dodatkowo program BlueSol ma możliwość importu oraz eksportu plików DWG, czyli modeli dwu- lub trójwymiarowych pod postacią plików binarnych. Cały układ można przedstawić w formie wizualizacji 3D, która uwzględni również zacienienie i nasłonecznienie instalacji.
 6. Kolejnym ułatwieniem dla projektanta jest możliwość korzystania z bazy danych przydatnej do tworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej. Bazą elementów niezbędnych do budowy elektrowni, takich jak np. falowniki czy moduły PV jest PHOTON. Łącząc się z nią on-line można zaimportować elementy wykorzystywane przez aktualnie tworzony projekt instalacji fotowoltaicznej.
 7. Dobry projekt tego typu powinien przede wszystkim uwzględniać stopień nasłonecznienia i zacienienia w miejscu, gdzie ma powstać projektowana instalacja pv. Od tych informacji zależy bowiem dobór właściwych falowników, które mają różne parametry. Aby falowniki działały wydajnie i bezawaryjnie powinny być dopasowane do konkretnych warunków nasłonecznienia. Wynika to z faktu, że przy zbyt niskim nasłonecznieniu mogą nie wystartować, a przy zbyt wysokim w stosunku do posiadanych parametrów, mogą ulec uszkodzeniu. Z tego punktu widzenia przydatny jest dostęp do informacji o nasłonecznieniu. Można je zaimportować z Photovoltaic Geographical Information System, albo tworzyć własne dane.
 8. Program umożliwia też tworzenie własnych baz danych na temat przydatnych kabli i innych elementów elektrycznych czy profili zużycia. Zezwala również na edytowanie istniejącej bazy danych z falownikami oraz modułami pv.
 9. Z pomocą programu BlueSol można zaprojektować instalację PV zlokalizowaną nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. W dodatku może to być instalacja o dowolnej mocy, bo program nie stawia w tym względzie ograniczeń.
 10. Samo tworzenie ściśle technicznej części projektu daje projektantowi różne możliwości. Może on korzystać z gotowych szablonów lub za pomocą kreatora stworzyć go samodzielnie od podstaw. Kreatory dostępne w programie pomagają w wymiarowaniu systemu fotowoltaicznego oraz elementów elektrycznych, w zdefiniowaniu kabli i wejść kablowych. Schemat elektryczny można utworzyć automatycznie, a potem edytować za pomocą narzędzi CAD.
 11. Program BlueSol ułatwia dokonywanie różnorakich obliczeń. Przykładowo takich jak: napromieniowanie w płaszczyźnie paneli, obliczanie przewodów zgodnie z tabelami CEI-UNEL, wyznaczanie spadków napięcia i strat przepływu, zarządzanie maksymalnym punktem mocy (MPPT), obliczanie technologiczne układu PV. Dodatkowo umożliwia weryfikację prawidłowości uzyskanych wyników dotyczących przetwornicy (ograniczenia napięcia, mocy), kabli (spadek napięcia, pojemność) czy elementów elektrycznych.
 12. Po stworzeniu projektu instalacji fotowoltaicznej program umożliwia przeprowadzenie symulacji działania układu w celu wykrycia na tym etapie różnych nieprawidłowości. Sam interfejs programu BlueSol jest intuicyjny w obsłudze, toteż nawet osoby, które nie uczestniczyły w żadnych szkoleniach na jego temat są w stanie się go nauczyć. Oczywiście uwaga ta dotyczy to osób, które znają się zarówno na projektowaniu instalacji pv jak i na obsłudze innych programów komputerowych.
 13. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla potencjalnych chętnych na zakup oprogramowania BlueSol jest możliwość darmowego testowania pełnej wersji programu przez trzydzieści dni przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Użytkownicy, którzy w trakcie takich prób utworzą sobie projekt instalacji fotowoltaicznej, po zakupieniu programu będą mogli dalej go wykorzystywać.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym, co oferuje Bluesol, to skorzystaj z jego bezpłatnej wersji testowej. Pobierzesz ją tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *