• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Program BluSol: Projekt czy Ekspresowy, który najlepiej wybrać

Opublikowany w Ciekawostki i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Bluesol projekt po polsku

Program BlueSol jest komputerową aplikacją typu CAD wspomagającą projektowanie instalacji fotowoltaicznych (PV), służących, jak wiadomo, do wytwarzania prądu elektrycznego w oparciu o energię pochodzącą z promieniowania słonecznego.

Funkcjonalność programu BlueSol obejmuje każdy etap projektowania instalacji, począwszy od samego projektu a skończywszy na przygotowaniu dokumentacji. Obok funkcji związanych z projektowaniem rozkładu instalacji, aplikacja posiada również funkcje umożliwiające skalkulowanie zarówno jej ekonomicznej opłacalności, jak i symulację działania jej parametrów w zależności od przyjętych wartości fizycznych i ekonomicznych, takich jak temperatura pracy układu, ceny energii elektrycznej i tym podobne.

Oprogramowanie oferowane jest w dwóch wersjach: Express (Ekspresowy) i Design (Projekt), różniących się ceną i zestawem funkcji.

Podobieństwa

Obie wersje posiadają podstawowy zakres funkcjonalności, umożliwiający łatwe zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej, przy użyciu wbudowanego kreatora lub w oparciu o istniejący szablon. Obie wersje programu BlueSol zawierają bazę tysięcy urządzeń, takich jak np. moduły fotowoltaiczne, falowniki i inne układy elektryczne, możliwych do wykorzystania w projektowanej instalacji. Baza danych jest regularnie aktualizowana o nowe produkty. Program oferuje również bazę danych zawierającą parametry klimatyczne dla ponad 1400 lokalizacji na całym świecie. Dane te obejmują taki parametry jak nasłonecznienie, średnie temperatury oraz inne wielkości mające wpływ na wydajność systemów fotowoltaicznych. Użytkownik może również dodawać własne lokalizacje w oparciu o zewnętrzne źródła danych.

Obie wersje programu oferują podstawową funkcjonalność związaną z projektowaniem instalacji fotowoltaicznych. Zarówno wersja Ekspresowa jak i Projekt (Design) umożliwia stworzenie schematu instalacji zawierającej wszystkie niezbędne do prawidłowego działania części. Za pomocą wbudowanego kreatora możliwe jest szybkie stworzenie poprawnego projektu instalacji PV, dostosowanego do najbardziej typowych sytuacji. Projekty stworzone przy pomocy tej opcji zawierają pewne uproszczenia w stosunku do tych stworzonych od podstaw, niemniej jednak mogą stanowić dobrą bazę wyjściową do dalszych prac oraz umożliwiają relatywnie łatwe zaprojektowanie prostej instalacji. Obie wersje, Ekspresowa i Projekt/Design, umożliwiają również dokonywanie obliczeń związanych z poziomem natężenia promieniowania słonecznego, a co za tym idzie ocenę wydajności projektowanej instalacji.

Różnice

Główna różnica pomiędzy wersją Ekspresową a Design/Projekt polega na mniejszym lub większym dostępie do zaawansowanych funkcji projektowania. Zaawansowane funkcje są wyłącznie dostępne w wersji Projekt i umożliwiają kompleksowe zaprojektowanie całego układu elektrycznego instalacji. Wersja Projekt zawiera również szereg kreatorów pozwalających na szczegółowe zaprojektowanie układu kabli oraz łańcuchów połączonych szeregowo ogniw fotowoltaicznych. Wersja ta posiada również bardziej rozbudowane opcje symulacji zachowania parametrów fizycznych układu.

Obie wersje oferują natomiast pełny zakres opcji związanych z analizą opłacalności ekonomicznej instalacji PV.

Wersja Projekt pozwala również na przygotowanie i wydrukowanie schematu układu elektrycznego instalacji fotowoltaicznej oraz posiada kilka dodatkowych opcji związanych z przygotowaniem dokumentacji technicznej.

Podsumowanie

Wersja Projekt poprzez mnogość i zaawansowanie opcji przeznaczona jest do zastosowań związanych z projektowaniem większych, bardziej skomplikowanych i niestandardowych instalacji. Oferuje bowiem znacznie bogatszy zakres funkcji związanych z tworzeniem instalacji fotowoltaicznych i umożliwia projektowanie ich na znacznie bardziej uszczegółowionym poziomie.

Wersja Ekspresowa sprawdzi się natomiast przy mniejszych i mniej skomplikowanych projektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *