• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Jaka jest produkcja energii w Polsce, w tym słonecznej i wiatrowej

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

 

Energia słoneczna

Przeglądając statystyki przedstawione przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, podsumowujące ubiegły 2013 rok pod kątem produkcji energii w Polsce, to zauważymy tendencję zwyżkową w stosunku do roku 2012. Całość produkcji energii elektrycznej wyniosła 162 501 GWh, co stanowiło o 1,82% więcej niż rok wcześniej.

Elektrownie tradycyjne

Pomimo różnych udogodnień sprzyjających inwestowaniu w odnawialne źródła energii, wciąż większość produkcji energii elektrycznej w naszym kraju generują elektrownie zawodowe na węgiel kamienny (wyprodukowały 84 566 GWh – wzrost 0,09%) oraz na węgiel brunatny (wyprodukowały 56 959 GWh – wzrost 2,46%).

Elektrownie wiatrowe

W porównaniu z tymi gigantami, elektrownie wiatrowe dostarczyły zaledwie 3,6% wyprodukowanej energii elektrycznej, a dokładnie 5 823 GWh. Choć jest to wciąż niewiele, to nadzieją napawa fakt, że przyrost w stosunku do 2012r. wyniósł aż 47,23%.

W czerwcu 2014r. podpisano kontrakt z hiszpańską firmą Alstom na dostawę turbin do planowanej, największej jak dotychczas farmy wiatrowej Lotnisko w Kopaniewie, która będzie generować 90 MW energii elektrycznej.

Elektrownie słoneczne

Produkcja energii w Polsce bazująca na ogniwach fotowoltaicznych, czyli mówiąc przystępnie na energii słonecznej, jest wciąż na tyle zjawiskiem marginalnym, że nie została ujęta w statystykach wzmiankowanych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Być może wynika to z faktu, że jeszcze zbyt mało wytworzonej w ten sposób energii elektrycznej sprzedawane jest do ogólnej sieci energetycznej. Zazwyczaj zużywana jest na potrzeby własne inwestora.

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, łączna moc paneli fotowoltaicznych funkcjonujących w Polsce wynosi zaledwie 0,01% tego, co produkują panele zainstalowane w Niemczech. U nas ta moc wynosi niecałe 3 MW, a u sąsiadów 30 000 MW.

Dzięki tak dużej produkcji, w Niemczech ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego osiągnęły już parytet sieci, czyli stały się konkurencyjne do cen energii uzyskiwanej tradycyjnymi metodami.

Sprzedaż energii przez Polskę

Wracając do statystyk, część wyprodukowanej energii elektrycznej sprzedajemy zagranicę. W 2013r. w tej dziedzinie saldo eksportu w stosunku do importu było dodatnie i wyniosło 4 521 GWh, czyli więcej energii elektrycznej sprzedaliśmy niż kupiliśmy. Wzrost w stosunku do 2012r. wyniósł ponad 62,8%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *