• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Porównanie szkoleń pv na rynku polskim: cześć 2

Opublikowany w Energia słoneczna, Szkolenia przez Dariusz Bucholski. | Zostaw komentarz

Porównanie szkoleń pv

W niedzielę 8 marca, kiedy kobiety świętowały Międzynarodowy Dzień Kobiet, tylko nieliczne z nich wiedziały o tym, co miało się wydążyć tego dnia w Strait of Hormuz, o godzinie 11 wieczorem czasu lokalnego.

Już następnego dnia, świat obiegła wiadomość o starcie samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną. Pilotowany przez André Borschberg’a, byłego szwajcarskiego pilota wojskowego, „Solar Impulse 2” wystartował z misją okrążenia Ziemi. W czasie 5 miesięcy przeleci 33 800 km (21 000 mil). W drodze po wielkie osiągnięcie dla nas wszystkich, zafascynowanych fotowoltaiką, będzie pilotował samolot na zmianę z innym pilotem, Bertrandem Piccardem, psychiatrą z zawodu, a podróżnikiem, eksploratorem z pasji.

Jeśli lot sie powiedzie, będzie to pierwszy tak długi lot bez kropli paliwa, napędzany jedynie energią słoneczną.

„To jest przyszłość” powiedział Bertrand Piccard.

Oczy świata zwrócone są teraz na ów mały samolocik i dwójkę odważnych pilotów, śmiało patrzących w przyszłość.

Rozwój fotowoltaiki zależy nie tylko od tak spektakularnych akcji, ale również i od Ciebie, Twojego zaangażowania w zwiększanie swojej wiedzy w tym temacie. Lepsza instalacja paneli fotowoltaicznych, bliższy kontakt z klientami, świadomość kluczowej roli energii słonecznej dla przetrwania naszego ekosystemu na planecie Ziemia, sprawi, że będziesz mieć możliwość zdobyć większą ilość klientów, zafascynować ich ideą czystej energii.

W tym pomagają organizowane w Polsce szkolenia pv. W poprzednim artykule opisaliśmy wstępnie, do kogo są kierowane, co jest od Ciebie wymagane przed przystąpieniem do szkolenia.

Dziś skupimy sie na scharakteryzowaniu najważniejszych kwestii w nich poruszanych, porównamy kilka najbardziej cenionych spośród nich.
Autorskie oprogramowanie wobec korzystania z wielu systemów

Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, ze znanych nam szkoleń, tylko firma BlueSol oferuje kursy oparte na własnym profesjonalnym oprogramowaniu BlueSol służącym do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Biorąc udział w kursach innych firm, praktyczną ich część odbędziesz na systemach wielu różnych firm.

Zakres wiedzy

W zależności od firmy organizującej szkolenie, znajdziesz kursy, do których przystąpienia wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu fotowoltaiki (jak ma to miejsce w przypadku szkoleń pv firmy Bluesol) oraz takie, do których osoba może przystąpić „z marszu”, bez wiedzy oraz umiejętności w tym temacie.

Co wybierzesz? To już kwestia indywidualna. Sugerujemy jednak, by wybierać kursy przeznaczone dla osób posiadających już podstawową wiedzę. Przy tak rozległym temacie, jakim jest fotowoltaika, dwa dni szkolenia to wciąż niewiele by w pełni zaznajomić Cię z tematem, dlatego najlepiej nie spędzać czasu na mówienie o najprostszych sprawach, jak teoria, czym jest fotowoltaika, jakie rodzaje paneli słonecznych mamy do wyboru, czym jest inwerter itd. Biorąc udział w szkoleniu przeznaczonym dla osób posiadających już podstawową wiedzę w tym zakresie, możesz mięć większą pewność, że wśród jego uczestników spotkasz inne osoby, od których się czegoś ciekawego dowiesz, profesjonalistów, chcących dowiedzieć się więcej, poszerzyć horyzonty.

Długość szkoleń

Nie spotkaliśmy się z kursami pv trwającymi jeden dzień. Są to na ogół wydarzenia dwudniowe, czasem, w przypadku szkoleń, w których mogą wziąć udział osoby bez żadnej wiedzy w temacie instalacji fotowoltaicznych, trzydniowych.

Poruszana wiedza

Podczas szkolenia dowiesz sie jak dostosowywać konfiguracje urządzeń w zależności od położenia geograficznego, klimatu, uformowania terenu. Nauczysz się korzystania z pomocy oprogramowania komputerowego przy projektowaniu instalacji. Eksperci doradzą Ci, jakie inwertery, moduły PV, okablowanie, zabezpieczenia instalacji najlepiej wybierać, dokonasz szacunków produkcji instalacji i wiele innych aspektów.

Podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy, wybór szkolenia zależy od Twoich potrzeb. Szkolenia trzydniowe są droższe, płacisz tu również za podstawową wiedzę, którą łatwo zdobędziesz samodzielnie czytając ogólnodostępne materiały dotyczące energii słonecznej i jej przekładu na energię elektryczną. Dwudniowe dostarczą Ci wiedzy profesjonalnej, i tak na prawdę zaoszczędzą twój czas.


Obserwując zafascynowanie społeczności świata misją dwóch Szwajcarskich pilotów chcących okrążyć Ziemię samolotem napędzanym energią słoneczną, rozwiewają się wszelkie wątpliwości, co do przyszłości energii słonecznej na naszej planecie. Czy misję uda się tym razem doprowadzić do szczęśliwego zakończenia czy nie, korzystanie z czystej energii wobec zmniejszającego użycia tradycyjnej, bazującej na paliwach kopalnych, jest już faktem. Proporcja na korzyść energii czystej będzie tylko wzrastać.

Zależy to również od Twojej wiedzy i umiejętności w tym temacie. Czysta energia, fotowoltaika i ludzie ją stosujący otwierają inna przyszłość dla naszej jakże pięknej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *