• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Ogniwa fotowoltaiczne: zalety i zakres zastosowania

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , ,

Energia słoneczna

Ilość energii wytwarzanej przez słońce jest tak ogromna, że zaledwie 0,037% tego niewykorzystanego zasobu wystarczyłoby na całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych (elektrycznych i cieplnych) naszego globu. Informację taką można przeczytać w prezentacji opublikowanej w 2006r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Poza fotosyntezą, w której rośliny zamieniają energię słoneczną na potrzebne im do życia składniki, człowiek nauczył się zamieniać promieniowanie słoneczne na energię cieplną, za pomocą kolektorów słonecznych oraz na energię elektryczną korzystając przy tym z ogniw fotowoltaicznych.

Od 1954r., kiedy w Laboratorium Bella odkryto pierwsze ogniwo krzemowe, technologia w dziedzinie fotowoltaiki (PV) tak się rozwinęła, że ogniwa fotowoltaiczne mają coraz powszechniejsze zastosowanie. Niewielkie ogniwa o mocy 1-6,97 W, wykonane z krystalicznego wafla krzemowego łączone są w panele o różnej wielkości i mocy. Najczęściej o powierzchni 0,2 – 1 m². Mają one znacznie dłuższy okres trwałości (około 25 – 30 lat), niż ogniwa wykonane z amorficznego wafla krzemowego (około 10 lat), które znajdują zastosowanie na przykład w wyświetlaczach LCD.

Główną zaletą paneli PV jest ich bezobsługowość i wymieniona wyżej trwałość. Dzięki panelom PV umocowanym na dachu, ścianie, w oknie czy na gruncie, można uzyskiwać energię elektryczną, której produkcja jest w pełni ekologiczna, bo nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji jak elektrownie węglowe.

Wprawdzie koszt samej instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoki, jednak w trakcie eksploatacji za wytworzoną energię elektryczną nie trzeba już płacić. Co więcej, wytworzone nadwyżki można odsprzedawać do sieci energetycznej. Koszt inwestycji mikroinstalacji PV (do 10 kW) można zredukować dzięki dotacjom i niskooprocentowanym kredytom w ramach programu Prosument.

Ponadto wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych przydatne jest szczególnie tam, gdzie jest utrudniony dostęp do sieci elektroenergetycznej: w domach położonych z dala od skupisk ludzkich, na jachtach, w samodzielnych urządzeniach drogowych, takich jak sygnalizacja świetlna czy tablice informacyjne.

Ostatnio w Stanach Zjednoczonych pojawiły się też uniwersalne ładowarki firmy Brando, zasilane promieniami słonecznymi. Dzięki różnym końcówkom można je wykorzystywać do ładowania urządzeń mobilnych; laptopy, telefony, smartfony itp. Ich cena to około 69 dolarów.

2 Responses to "Ogniwa fotowoltaiczne: zalety i zakres zastosowania"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *