• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Niezwykłe zalety wdrożenia monitoringu PV

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Monitoring PV

W każdej niemal dziedzinie życia warto przyjąć zasadę: zaufanie jest dobre, jednak kontrola znacznie pewniejsza. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania sprawdza się zarówno na drogach (zwłaszcza tam!), w kontaktach między ludzkich, jak i w miejscach, gdzie poniesione koszty bądź uzyskane przychody zależą od prawidłowego działania różnych urządzeń.

Z tego właśnie, ostatniego punktu widzenia monitoring PV, czyli nadzorowanie pracy instalacji fotowoltaicznych ma szczególnie ważne znaczenie. Na pozór instalacje zamieniające światło słoneczne na prąd elektryczny wydają się obiektami długotrwale bezawaryjnymi. Jeśli nie nastąpi huragan lub silne gradobicie uszkadzające w znaczny sposób panele fotowoltaiczne, to produkują one systematycznie więcej lub mniej energii – zależnie od aktualnych warunków pogodowych i wynikającego z nich nasłonecznienia.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą wystąpić sytuacje, kiedy – pomimo dalszego działania instalacji PV – właściciel ponosi znaczne straty wynikające z obniżonej wydajności pracy obiektu w stosunku do przyjętych w projekcie założeń. Przyczyną tego stanu rzeczy może być na przykład uszkodzony inwerter, czyli urządzenie zamieniające prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd zmienny, który wykorzystuje się w sieci i odbiornikach elektrycznych. Nie zawsze też udaje się w miarę szybko wykryć uszkodzenie któregoś z ogniw w panelach PV spowodowane najpierw zacienieniem, a potem powstałym z tego powodu „hot-spot-em” czyli „wypaleniem ogniwa” . Sytuacja taka wynika z faktu, że zacienione ogniwo nie pobiera energii słonecznej i nie produkuje prądu, jednak przepływający przez nie prąd z położonych w pobliżu sprawnych modułów PV powoduje przegrzanie i uszkodzenie ogniwa. Gdyby tego typu uszkodzenie wykryć odpowiednio wcześnie, to można by zastosować coś na kształt „by-passów”, omijających „chore” ogniwo.

Biorąc to wszystko pod uwagę, a także fakt, że instalacje PV zwykle umieszczane są na dachach, gdzie przecież nie zagląda się codziennie, albo – jak w elektrowniach słonecznych – obejmują one znaczny obszar, to zainstalowanie monitoringu PV wydaje się uzasadnionym wydatkiem (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć).

Nowoczesnym urządzeniem przeznaczonym do monitoringu PV jest choćby sprawdzony już i doceniony przez fachowców z branży fotowoltaiki dostępny nie tylko w Niemczech, gdzie jest produkowany, ale również w Polsce, rejestrator danych Solar-Log. Urządzenie to podłączane jest do inwertera i przez 24 godziny na dobę zbiera informacje o pracy instalacji PV oraz o jej wydajności. Informacje o wszelkich nieprawidłowościach przesyłane są – zależnie od wariantu – jako wiadomość e-mail na wskazany adres lub w formie sms-a.

Istnieje również możliwość dostępu do danych uzyskiwanych przez monitoring PV za pośrednictwem Internetu. Oferowane są aplikacje współpracujące zarówno z komputerami stacjonarnymi czy laptopami, jak i z urządzeniami przenośnymi typu I-Phone bądź I-Pad. Jeśli właściciel elektrowni słonecznej czy instalacji PV woli korzystać z usług serwisu, to uzyskane dane przekazywane są bezpośrednio do firmy serwisującej, która może szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.

Rejestrator danych Solar-log poza pięcioletnim okresem gwarancji ma też wiele innych zalet:
• Współpracuje ze wszystkimi znanymi markami inwerterów (jest z nimi kompatybilny).
• Dostosowany jest do parametrów obowiązujących dla sieci elektrycznych w Polsce.
• Po podłączeniu dodatkowego wyposażenia Sensor-Box jest w stanie analizować wydajność instalacji pod kątem warunków pogodowych i uzyskane wyniki przekazywać do odbiorcy.
• Umożliwia optymalizację wyprodukowanej energii poprzez zarządzanie urządzeniami korzystającymi z niej, np. włącza pompę ciepła wówczas, gdy dostępna jest energia PV.
• Informacje o podstawowych parametrach całego obiektu przedstawia również w formie graficznej, informując między innymi o takich wielkościach jak ilość wyprodukowanej energii, ilość energii zużytej pochodzącej z własnej produkcji lub z sieci, wydajność instalacji w stosunku do wielkości planowanych; analizowane dane mogą dotyczyć bieżącego dnia lub dłuższych, wybranych okresów i stanowią podstawę do oceny wydajności obiektu w stosunku do założeń projektowych.

Jak wynika z powyższego opisu, monitoring PV to przydatne narzędzie oszczędzające czas właściciela instalacji fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej) oraz „wartownik” stojący na straży jej prawidłowego działania, reagujący w porę na wszelkie nieprawidłowości. Dzięki niemu zapobiega się przyszłym stratom finansowym i większym awariom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *