Największe elektrownie wiatrowe w Polsce oraz ile produkują energii
Apple oraz Google. To dwie spośród największych firm światowych. Mają wiele wspólnego, są innowacyjne, wprowadzają na rynek produkty rewolucjonizujące swoje branże. Ale jest jeszcze jedna wspólna cecha.
Obie firmy podpisały obecnie ponad 20-to letnie kontrakty na dostarczanie dla nich energii pochodzącej ze źródeł ekologicznych.
Apple kupi energię z farmy fotowoltaicznej Flats Solar, której budowa ma rozpocząć się w polowie tego roku. Dodajmy, energię o mocy 130 MW, wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania energetycznego 60 000 gospodarstw domowych. Google natomiast, inwestuje w energię wiatrową.
Firma podpisała umowę na dostarczanie do niej energii pochodzącej z tego źródła o mocy 43 MW. To nie będzie pierwsza tego typu inwestycja w historii firmy. Wcześniejsze inwestycje obejmowały farmy solarne, wiatrowe, morską farmę wiatrową i inne.
Obie firmy odważnie inwestują w zieloną energię, w tym upatrując jednego z kluczy do budowania świata przyszłości (zmniejszenia wpływu gazów cieplarnianych na klimat i ekosystem), oraz swojej silnej marki na rynkach świata.
Elektrownie wiatrowe w Polsce
W naszym kraju farmy wiatrowe zaczęły rozwijać się już od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie zainstalowane turbiny wiatrowe dostarczają moc o wartości 3833,8 MW. Pod koniec roku 2014 zainstalowanych było 902 instalacji (w to wliczamy zarówno duże farmy jak i pojedyncze turbiny). Dane : Wikipedia. Warunki wiatrowe dające największe możliwości produkcji energii z tego źródła znajdują się w północnej Polsce oraz jej środkowozachodniej części.
Najbardziej dynamiczny rozwój farm wiatrowych nastąpił w naszym kraju w roku 2006. Natomiast od roku 2011, notujemy zauważalny wzrost ilości produkowanej energii i jej udziału w zużyciu całościowym energii. Obecnie jest to liczba przekraczająca 3,66% całości zużytej energii.
Dla tych z nas, którzy lubią przyglądać się jak pracuje elektrownia wiatrowa w Polsce, ciekawymi będą największe z nich.
Największe elektrownie wiatrowe w Polsce:
- Kisielicach (województwo warmińsko-mazurskie), o mocy znamionowej 76 MW. Ważne są tu dwie inne zmienne: wirniki znajdujące się na wysokości 85 metrów, oraz ich średnica wynosząca 77 metrów.
- Margoninie w województwie wielkopolskim, o mocy znamionowej 120 MW. Tu wirniki są położone wyżej, na wysokości 100 metrów, co oczywiście daje im większą możliwość generacji energii, ze względu na silniejsze wiatry.
- Wschowej, o mocy znamionowej 80 MW.
- I wiele innych.
Nasz kraj do roku 2020 ma wytwarzać z energii wiatrowej 6650 MW energii. Wciąż jednak pozostajemy daleko w tyle w stosunku do innych państw Europy w kwestii zielonych energii. To zamiast przygnębiać, stwarza warunki do rozwoju.
Dodaj komentarz