• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Największe elektrownie słoneczne na świecie – cz.2 : elektrownie termalne

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Elektrownia słoneczna Mojave w Kalifornii

Ten rodzaj elektrowni słonecznych działa na nieco innych zasadach, niż omówione wcześniej elektrownie słoneczne fotowoltaiczne. Najlepiej to zobrazuje opis pierwszej, największej obecnie elektrowni termalnej Ivanpah.

5 największych elektrowni termalnych

1. Ivanpah Solar Power Facility

Uruchomiona w tym roku. Zainstalowana została na pustyni Mojave w Kalifornii. Osiąga ona moc 392 MW i może zaspokoić potrzeby około 140 tysięcy gospodarstw domowych na energię elektryczną. Wykorzystywane są tam kolektory szklane, które kierują światło słoneczne na pojemniki z olejem syntetycznym, a ten, po podgrzaniu do temperatury 400 o C oddaje swe ciepło wodzie, która z kolei napędza turbinę parową wytwarzającą prąd.

Powierzchnia Ivenpah jest czterokrotnie większa niż Central Park w Nowym Jorku, a trzy wieże, na których zainstalowano zbiorniki z olejem mają wysokość 33 piętrowych budynków. Jednak dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzono około 25% powierzchni przeznaczonej na elektrownię o podobnej mocy. 347 tysięcy luster zostało zainstalowanych na 173.500 heliostatach, czyli urządzeniach zatrzymujących obraz słońca stale w tym samym miejscu, tak aby było skierowane na wieże ze zbiornikami.

Dużym osiągnięciem tego rozwiązania jest też fakt, ze blisko 100% wody przetwarzanej na parę napędzającą turbinę wykorzystywane jest w cyklu zamkniętym.

2. Solar Energy Generating Systems

To kolejna elektrownia działająca na podobnych zasadach. Usytuowana jest również na pustyni Mojave w Kalifornii. Składa się z dziewięciu elektrowni słonecznych, o łącznej mocy 353 MW. Turbiny generujące energię elektryczną mogą pracować również w nocy, spalając gaz naturalny. Kompleks składa się łącznie z 936.384 luster i zajmuje ponad 648 hektarów.

3. Solnova, Andasol i Extresol Solar Power Station

Wymienione powyżej elektrownie słoneczne zajmują miejsca od 3 do 5. Położone są w Hiszpanii.

Każda z nich osiąga moc około 150 MW, co spowodowało, że 5% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Hiszpanii wytwarzane jest przez sektor energetyczny . Tu również, jak w omówionych już wcześniej elektrowniach, lustra umieszczone na ruchomych heliostatach kierują promieniowanie słoneczne na zbiorniki umieszczone na wysokich (165 m) wieżach, a wytworzona para wodna napędza turbiny generujące prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *