• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Największe elektrownie słoneczne na świecie – cz.1 : elektrownie fotowoltaiczne

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Najlepsze elektrownie słoneczne na świecie

 

Chcąc wymienić największe elektrownie słoneczne na świecie, to trzeba przede wszystkim uściślić samo pojęcie elektrowni słonecznych. Bowiem w zależności od tego, czy energia słoneczna jest bezpośrednio przetwarzana na prąd elektryczny czy też służy do podgrzewania innych materiałów i pośredniego wytwarzania energii elektrycznej, można je podzielić na elektrownie fotowoltaiczne i termalne.

Wśród 5 największych elektrowni fotowoltaicznych można obecnie wymienić:

1. Charanka Solar park.

Lokalizacja: płn-zach Indie. Największa część kompleksu Gujarat Solar Park, który zajmuje 2000 hektarów. Docelowo ma wytwarzać moc 500 MW, obecnie 221. Cały park solarny wytwarza obecnie 856,81 MW mocy. Docelowo ma to być 968 MW. Jest to największy park solarny w Azji.

2. Topaz Solar Farm.

Lokalizacja: Kalifornia. Uruchomiona na początku 2014 roku, docelowo ma wytwarzać maksymalnie 550 MW mocy. Budowę rozpoczęto w 2011, koniec planowany na 2015. Farma składa się z 9 milionów modułów fotowoltaicznych, a produkowana przez nią moc ma docelowo wystarczyć do zaopatrzenia w prąd 160.000 gospodarstw domowych.

Elektrownia pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 377 tysięcy ton rocznie, czyli tyle, ile wytwarzają go 73 tysiące samochodów.

3. Longyangxia.

Lokalizacja: Chiny, prowincja Qinghai. Uruchomiona pod koniec 2013 instalacja fotowoltaiczna, wchodząca w skład istniejącej już elektrowni wodnej, na rzece Jangcy. Połączenie elektrowni wodnej i słonecznej ma pomóc uporać się z jedną z największych bolączek energii słonecznej, związaną z jej wrażliwością na warunki atmosferyczne. Łącznie moc nominalna pozyskiwana z obu źródeł ma wynieść 320 MW

4. Agua Caliente Solar Project.

Lokalizacja: Arizona. Największy działający obecnie pojedynczy kompleks ogniw fotowolotaicznych. Budowę ukończono w 2014 roku. Zgodnie z przyjętymi przez władze stanu Arizona założeniami, do 2025 roku, 15% produkowanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Kompleks jest w stanie wytworzyć 290 MW mocy, co wystarcza na roczne zaspokojenie potrzeb energetycznych 100.000 gospodarstw domowych.

5. Desert Sunlight Solar Farm.

Llokalizacja Kalifornia. Bliźniaczy project Topaz Solar Farm, o identycznej mocy docelowej. Projekt podzielono na dwie fazy. Ogniwa oddane w fazie pierwszej wytwarzają 300 MW mocy, oddanie fazy drugiej planowe jest na rok 2015, kiedy to projekt osiągnie pełną zakładaną moc 550 MW.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *