• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Najwięksi producenci ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w Polsce

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , ,

Moduły pv, fotowoltaika

Odnawialne Źródła Energii (OZE), to temat ostatnio popularny w mediach. Powodem jest ustawa o OZE, która ma uregulować rynek prosumencki w Polsce. Będzie on dawał możliwość właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych (PV), produkujących energię elektryczną na własne potrzeby, do odsprzedaży nadwyżek tej energii do ogólnej sieci energetycznej. Trendy te powodują, że coraz więcej firm jest zainteresowanych produkcją i montażem bądź choćby dystrybucją urządzeń wykorzystujących energię słoneczną (kolektory słoneczne i panele pv).

Według raportu opracowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) wśród 198 firm, które były w jakiś sposób powiązane z fotowoltaiką w pierwszym kwartale 2013r., 14 zajmowało się produkcją modułów PV, które sprzedawano w Polsce i zagranicą. Natomiast większość pozostałych firm zajmowała się dystrybucją, montażem i doradztwem, świadcząc kompleksowe usługi w tej dziedzinie.

Wśród 14 producentów paneli PV, jedynie trzy firmy są spółkami akcyjnymi (S.A.) Zaufanie akcjonariuszy świadczy o silnej pozycji tych firm na rynku.

Są wśród nich:

  1. Solar-Energy S.A. z Warszawy – jedna z pierwszych polskich firm, która już w 2009r. rozpoczęła produkcję modułów fotowoltaicznych z cienkich ogniw krzemowych, stwarzając choćby namiastkę konkurencji dla importowanych głównie z Chin modułów. W spółkę akcyjną przekształciła się w 2011r.
  2. Xdisc® S.A., to również warszawski producent elastycznych i standardowych paneli o mocy 150 Wp. Rocznie firma jest w stanie wyprodukować ok. 30 MW.
  3. SELFA GE S.A. wystartowała jeszcze przed wojną jako producent elementów grzejnych, najpierw w Gródku, a od 1951r. w Szczecinie. Spółką Akcyjną stała się w 2000r. Fotowoltaiką zajęła się w 2004r., a w 2012r. powstał dodatkowy zakład produkcyjny Solarvolt w Starym Czarnkowie.
    Wśród 33 producentów kolektorów słonecznych wykorzystywanych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej również są trzy spółki akcyjne.
  4. WATT S.A. z Sosnowca, to producent pierwszego (w 2003r.) w Polsce kolektora próżniowego działającego w oparciu o wysokorefleksyjne lustro paraboliczne, a od 2009r. producent najefektywniejszego kolektora na świecie (85% wydajności), posiadacz prestiżowego certyfikatu Solar Keymark.
  5. Kospel S.A. – koszalińska firma, znana od 1990r. w branży kotłów grzewczych. Nowa linię technologiczną do produkcji kolektorów słonecznych i powiązanych z nimi wymienników c.w.u. uruchomiono na początku 2010r. Znana na rynkach światowych.
  6. SUNEX S.A. z Raciborza produkuje m.in. kolektory płaskie i próżniowe. Około 60% produkcji trafia zagranicę. Bardzo dobre wyniki finansowe uplasowały firmę w gronie Gazel Biznesu.

2 Responses to "Najwięksi producenci ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w Polsce"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *