• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Najważniejsze etapy budowy elektrowni słonecznej

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Budowa elektrowni słonecznej

Każdy budujący dom czy inny obiekt musi mieć najpierw pewne wyobrażenie o tym, jak taki dom ma wyglądać: ile ma mieć okien, ile drzwi, czy będzie parterowy czy piętrowy, o dachu płaskim czy też dwuspadowym. Takie wyobrażenie to zaledwie zarys projektu, który byłby potrzebny przy budowie prawdziwego domu jednorodzinnego.

Również budowa elektrowni słonecznej, niezależnie od tego, czy to będzie mikro elektrownia przeznaczona wyłącznie na potrzeby domowników, czy też duża elektrownia produkująca prąd na potrzeby przemysłowe lub w celu odsprzedaży do sieci energetycznej, powinna się rozpocząć od przygotowania projektu.

Lokalizacja i wielkość

Do wstępnego opracowania projektu budowy elektrowni słonecznej konieczne jest określenie jej lokalizacji pod względem geograficznym, bo od tego zależy nasłonecznienie, z którego przecież będą czerpały energię zainstalowane w przyszłości panele fotowoltaiczne (a dokładnie ogniwa fotowoltaiczne, z których te panele zbudowano). Istotna jest też wielkość powierzchni, którą na te panele możemy przeznaczyć. Znając te dwa parametry i korzystając z gotowego, komputerowego oprogramowania BlueSol można sporządzić szczegółowy model schematu takiej elektrowni słonecznej.

Rola BlueSol

Aby model można było zrealizować trzeba ustalić jakie komponenty elektryczne (w tym również panele fotowoltaiczne), o jakiej mocy i w jakiej ilości będą potrzebne. Na tym etapie program BlueSol obliczy przewidywane spadki napięcia na przewodach i ustali jak to wpłynie na niezbędne oprzyrządowanie całej instalacji, czyli panele, kable i pozostałe elementy elektryczne. Wygenerowany zostanie również schemat elektryczny.

Zanim ktoś zdecyduje się zainwestować poważne środki w jakąkolwiek działalność chce z góry poznać choćby symulację przewidywanych kosztów i przychodów, aby wiedzieć, czy można na danej inwestycji zarobić. I tu też z pomocą przychodzi program BlueSol dokonując szczegółowej analizy ekonomicznej planowanej elektrowni słonecznej.
Końcowym efektem działania programu jest kompletna dokumentacja projektu.

Oczywiście jeśli projekt uznamy za opłacalny, kolejnymi etapami do jego zrealizowania powinno być znalezienie środków finansowych w postaci kredytów oraz wykonawców, którzy w oparciu o przedstawioną dokumentację zbudują elektrownię słoneczną na wskazanym przez nas terenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *