• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Najlepsze lokalizacje w Polsce do zbudowania elektrowni fotowoltaicznej

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie fotowoltaiczne, jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach, to instalacje złożone z paneli fotowoltaicznych (od ich ilości zależy moc elektrowni), wystawionych na promieniowanie słoneczne. Pozyskana za ich pomocą energia słoneczna zamieniana jest na prąd elektryczny.

Potencjalna moc elektrowni fotowoltaicznych zależy jednak nie tylko od ilości posiadanych paneli, ale również od rocznego poziomu nasłonecznienia w miejscu lokalizacji elektrowni. Nasłonecznienie, zwane również insolacją, mierzy się ilością energii słonecznej przypadającej na jednostkę powierzchni w określonym czasie. Jednostką stosowaną w technice jest KWh/(m2.dzień), zaś w układzie SI W/ m2.

Znając nasz klimat i położenie geograficzne wiemy, że ilość godzin nasłonecznienia zależy od warunków meteorologicznych i od pory roku. Ze względu na krótki dzień, zimą słońce może operować maksymalnie przez 8 godzin, a w miesiącach letnich nawet przez 16. Z tego względu na okres od kwietnia do września przypada w naszym kraju około 80% rocznej sumy nasłonecznienia.

Dodatkowym parametrem wpływającym na poziom nasłonecznienia w różnych miesiącach i na różnych obszarach Polski jest też udział promieniowania rozproszonego w promieniowaniu całkowitym. Zależy on przede wszystkim od stopnia zachmurzenia, ale także od stopnia zanieczyszczenia atmosfery.

W okresie od listopada do lutego, promieniowanie rozproszone stanowi nawet 70% promieniowania całkowitego (przeciętnie w ciągu roku to około 50%). Jak można się domyślać, ilość energii elektrycznej, jaką można pozyskać z tej samej powierzchni paneli fotowoltaicznych, będzie uzależniona od rocznej gęstości promieniowania słonecznego przypadającej na m2. Wielkość ta, w zależności od regionu Polski i pogody, waha się od 950 do 1250 KWh/m2.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej parametry, obszarami najbardziej odpowiednimi do lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych, ze względu na wysokie nasłonecznienie są dwa regiony w Polsce:

  • region wschodni położony wzdłuż wschodniej granicy województw lubelskiego i częściowo podlaskiego (aż po Białystok) – 1081 KWh/m2
  • region nadmorski województw zachodnio-pomorskiego i pomorskiego – 1076 KWh/m2

 

Nieco gorsze warunki są w rejonie zachodnim (lubuskie, wrocławskie – 989 KWh/m2) i w Polsce centralnej – 985 KWh/m2. Najsłabsze, w rejonie sudeckim (962 KWh/m2) i podkarpackim (950 KWh/m2).

 

Oprogramowanie Bluesol pozwoli ci na wybór najlepszej lokalizacji dla elektrowni słonecznej. Możesz to ocenić instalując nieodpłatną próbną wersję tego programu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *