• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Koszt i okres zwrotu z inwestycji w elektrownię słoneczną

Opublikowany w Energia słoneczna i otagowany jako ,

Zwrot z inwestycji w elektrownię słoneczną

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej daje nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Jednym z nich jest ochrona środowiska, która ma polegać między innymi na tym, że 20% energii wytwarzanej w Polsce powinno pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli z wiatru, wody lub słońca.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii

W związku z powyższym, w kwietniu tego roku, rząd przyjął Ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona również przez Komisję Europejską (do 23 września br.), to zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Wśród zapisów tej ustawy są też udogodnienia dla osób planujących budowę elektrowni słonecznej. Prosument (=producent + konsument), czyli właściciel elektrowni słonecznej na własne potrzeby, będzie mógł odsprzedawać przez 15 lat nadwyżki wytworzonego prądu do wspólnej sieci energetycznej po cenach gwarantowanych, wynoszących 80% średniej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, ogłoszonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Czy jest to dochodowy biznes?

Jak widać, budowa elektrowni słonecznej może okazać się całkiem dochodowym biznesem, tym bardziej, że nawet jeżeli nie posiada się dostatecznej ilości środków finansowych na jej realizację, to można uzyskać dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich lub wiejsko-miejskich (do 5 tys. mieszkańców).

Dotacja wynosi od 100 tys. (dla jednego stanowiska pracy) do 300 tys. (3 stanowiska). Z kolei o kredyt na tego typu inwestycję można ubiegać się w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Przykładowo, koszt budowy mini elektrowni fotowoltaicznej, o mocy 40 kW, produkującej rocznie około 38 544 KWh energii wynosi szacunkowo 220 tys. zł netto (z VAT-em ok.270 tys.). Przybliżona cena za 1 kWh to 1,10 zł. Czyli rocznie jest to wartość około 40 tys. zł.

Czas zwrotu inwestycji będzie zależał oczywiście od tego, jaką część energii odsprzedamy do sieci energetycznej.

Panele fotowoltaiczne mini elektrowni można instalować na dachu od strony południowej, lub bezpośrednio na gruncie działki, w miejscu nasłonecznionym, lekko pochylonym w kierunku południowym. Na elektrownię o mocy do 40 kW potrzeba około 300 m2 dachu lub 1000 m2 gruntu.

 

3 Responses to "Koszt i okres zwrotu z inwestycji w elektrownię słoneczną"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *