Koszt budowy farmy fotowoltaicznej: porównanie małych i dużych farm
Popularność energii odnawialnej rośnie nieprzerwanie od wielu lat. Szczególnie szybko rozwija się energetyka słoneczna – najbardziej uniwersalne i teoretycznie najobfitsze źródło energii. Moc promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi przekracza całkowite światowe zapotrzebowanie na energię o kilka tysięcy razy.
Perspektywy rozwoju fotowoltaiki są zatem potencjalnie nieograniczone. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii – gdzie mamy do czynienia z problemem wyczerpywania się złóż – oraz pozostałych źródeł energii odnawialnej, których dostępność jest znacznie bardziej ograniczona, energetyka słoneczna może być stosowana niemal w każdym miejscu na ziemi. Jedynym ograniczeniem jest zatem techniczna i ekonomiczna efektywność takiego rozwiązania.
Koszt wytwarzania energii słonecznej uzależniony jest bezpośrednio od wydajności paneli słonecznych, czyli tego, jaka część pochodzącej ze słońca energii przekształcana jest w postać możliwą do wykorzystania. Dużą rolę gra tu więc czynnik geograficzny – w rejonach o dużym średnim nasłonecznieniu wydajność fotowoltaiki będzie wyższa, a zatem będzie ona tańsza z uwagi na możliwość wytworzenia tej samej ilości energii z mniejszej powierzchni paneli.
Trudno jest zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje instalacja tego typu. Oprócz wspomnianych już czynników, na koszt budowy farmy fotowoltaicznej będzie miała wpływ również możliwość skorzystania z dotacji na tego typu przedsięwzięcie oraz ich wysokość. Analizując opłacalność komercyjnej inwestycji w fotowoltaikę należy również wziąć pod uwagę fakt, że ceny paneli słonecznych – a co za tym idzie, cena wytwarzania samej energii – szybko spadają, co również będzie miało wpływ na stopę zwrotu z inwestycji.
Szacuje się, że koszt budowy elektrowni słonecznej o mocy nominalnej 1 MW to około 3,9 – 4,8 mln. złotych. Głównym kosztem będzie oczywiście koszt samych paneli. Cena wybudowania jednostki mocy będzie wahać się znacznie w zależności od rozmiaru budowanej farmy. Przy dużych inwestycjach koszt jednego kW będzie w przeliczeniu znacznie niższy, niż w przypadku niewielkich farm. W elektrowni o mocy 1MW koszt paneli wyniesie około 2 milionów złotych, stanowiąc około połowy całkowitego kosztu budowy. Kolejnym nieodzownym elementem instalacji fotowoltaicznej są inwertery, tutaj koszt zakupu szacowany jest na około 800 tysięcy złotych dla instalacji o mocy 1MW. Należy przy tym pamiętać, że ceny urządzeń są dość mocno uzależnione od kursu walut.
Drugim po panelach głównym kosztem inwestycji będzie koszt prac konstrukcyjnych, obejmujący prace ziemne oraz instalację konstrukcji wsporczej i samych modułów. Jest to koszt rzędu około miliona złotych dla farmy o mocy 1MW. Do samych kosztów budowlanych należy również doliczyć koszt instalacji ogrodzenia i systemu monitoringu, wynoszący około dwustu tysięcy złotych dla farmy o podanej mocy.
Obok samego kosztu budowy farmy fotowoltaicznej, inwestor ponosi również koszt przyłączenia jej do sieci średniego napięcia. Koszt ten będzie się wahać w zależności od lokalizacji elektrowni i odległości do najbliższej linii elektrycznej. Cena przyłączenia do sieci różni się również w zależności od całkowitej mocy farmy, maksymalna moc instalacji możliwa do podłączenia do linii średniego napięcia do kilka MW. Niewielkie instalacje o mocy nie przekraczającej kilkudziesięciu kW mogą być podłączone bezpośrednio do linii niskiego napięcia, przez co koszt przyłącza będzie znacznie niższy. W przypadku dużych inwestycji, których moc przekracza trzy – cztery MW należy się liczyć z koniecznością wykonania przyłącza do linii wysokiego napięcia, co znacznie zwiększy koszty.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt przyłączenia elektrowni do sieci publicznej jest fakt, że w przypadku małych i średnich instalacji koszt ten pokrywany jest częściowo, lub nawet w całości przez zakład energetyczny. Z możliwości darmowego przyłączenia do sieci mogą korzystać jedynie właściciele małych instalacji, o mocy nieprzekraczającej 40 KW. Koszt przyłączenia większych inwestycji komercyjnych dzielony jest po połowie między inwestora i zakład energetyczny, dotyczy do jednak wyłącznie instalacji o mocy do 5MW. Powyżej tego progu inwestor ponosi cały koszt samodzielnie.
Sprawia to często, że inwestycja staje się całkowicie nieopłacalna, zwłaszcza jeżeli uwzględnimy wspomniany wyżej fakt tego, że instalacje o dużej mocy muszą być podłączone do linii wysokiego napięcia, co samo w sobie znacznie podnosi koszty. W praktyce elektrownie takie nie są w Polsce budowane – moc największych polskich farm fotowoltaicznych nie przekracza 5MW.
J Gumiński
on 16 sierpnia, 2018 - 18:41:53Dzień dobry.Mam pytanie jakiej mocy elektrownie można postawić na działce o powierzchni 0,40 h Proszę odpowiedź na priv.
Dariusz Bucholski
on 16 września, 2018 - 16:12:18Witam Pana,
dziękuję za komentarz. Odpowiedź wyślę na Pana adres email.
Artur
on 24 września, 2018 - 11:46:46Dzień dobry,
proszę o informacje o jakiej mocy mogę wybudować elektrownie na powierzchni 5h i czy uzyskam pomoc w zakresie rozpoczęła budowy.
Łukasz Szydłowski
on 25 września, 2018 - 15:56:05Witam posiadam grunt o powieszchni 1.2 hektara jaka była by orientacyjna wydajność takiej farmy słonecznej
Proszę o odpowiedź na priv.
Dariusz Bucholski
on 1 października, 2018 - 00:17:19Witam Pana,
dziękuję za komentarz. Wyślę odpowiedź na Pana adres email.
Dariusz Bucholski
on 1 października, 2018 - 00:17:32Witam Pana,
dziękuję za komentarz. Wyślę odpowiedź na Pana adres email.
Tomasz
on 6 października, 2018 - 12:29:10Witam posiadam działkę 1 ha ,jakiej mocy może być elektrownia i czy można liczyć na wsparcie finansowe na początek .
Piotr
on 16 października, 2018 - 21:24:52Mam działkę rolną około 2,5-3ha na południowym zboczu woj. Lubelskie Jaki jest koszt mniej więcej wokonania takiej farmy i jakiej mniej więcej mocy mogła by ona być.
Czy wszelkie formalności jest ktoś w stanie poprowadzić od początku do końca. Jakaś kalkulacja opłacalności zyski-straty. Będę wdzięczny za wszelkie materiały
Łukasz Bera
on 17 października, 2018 - 02:01:18Witam,
Mocno zainteresowany tematem proszę o kontakt w sprawie budowy farmy na obszarze 1ha.
Z góry dziękuję
Piotr
on 17 października, 2018 - 19:39:22Witam mam pytanie na jakiej powierzchni gruntu o dużym naslonecznieniu mógł bym wybudować farme fotowoltaiczna żeby jej budowa zaczęła być opłacalna.
Lukaszwww
on 24 listopada, 2018 - 22:24:23Witam, mam do dyspozycji wiele hektarów, ciekawi mnie koszt postawienia oraz opłacalność mniejszej farmy. Chciałbym się dowiedzieć po jak długim czasie inwestycja zaczyna się zwracać i czy w Polsce w tym czasie jest to oplacalne, czy OZE pomaga w inwestycji i jakie są możliwe dopłaty. Z góry dziekuje za odpowiedz.
Lukasz
on 27 grudnia, 2018 - 10:22:42Witam,
posiadam działkę o pow. 0,82ha oraz kilka mniejszych. Proszę o informację jaką mógłbym postawić instalację fotowoltaiczną na takiej działce oraz jaki byłby jej koszt. Jakie firmy w Polsce zajmują się budową takich farm? Woj. lubelskie pow. łęczyński. Działka bez sąsiadujących drzew oraz przebiegająca linia chyba 15kW.
Pozdrawiam
MAREK
on 19 stycznia, 2019 - 17:27:55Witam, mam do dyspozycji 12 ha, ciekawi mnie koszt postawienia oraz opłacalność mniejszej farmy. Chciałbym się dowiedzieć po jak długim czasie inwestycja zaczyna się zwracać jakie są możliwe dopłaty. Pozdrawiam
Mariusz
on 18 marca, 2019 - 13:25:27Witam
Mam Dwie działki rolne po ok 1,5hjestem mocno zainteresowany właśnie takimi farmami.
Jarek
on 18 marca, 2019 - 20:09:57Dzień dobry.
2ha naslonecznione jaka moc i jaki koszt w przybliżeniu? Jakaś pomoc odpłatną oczywiście w prowadzeniu co jak gdzie?
Pozdrawiam
Agata
on 24 marca, 2019 - 21:25:15Witam. Mam działkę 1ha i ciekawi mnie koszt farmy na takim areale. Czy W tej chwili tego typu inwestycje są dotowane. Jeśli porada jest płatna proszę o info w mailu. Pozdrawiam
Mateusz
on 13 kwietnia, 2019 - 20:32:47Witam
Posiadam do dyspozycji 18 ha i interesuje mnie wybudowanie farmy 1mwh . Przez działkę biegnie sieć średniego napięcia. Interesują mnie koszty budowy, po jakim czasie będzie się zwracać i od czego zacząć czy budowa farmy jest możliwa w tej lokalizacji.
Szymon
on 15 kwietnia, 2019 - 10:02:47Witam, posiadam 20 hektarów , czy ten areał daje szansę na zrobienie dobrego biznesu, jak wygląda zwrot nakładu, ryzyko związane z dość powaznym przedsięwzięciem.
+/- 20%
on 21 kwietnia, 2019 - 12:51:301MW = 1.8h = 2800000zł = zwrot po 9 latach
Krzysztof
on 4 sierpnia, 2019 - 09:57:37Dzień dobry,posiadam działkę 4 ha czy założenie takiej farmy będzie opłacalne,jaki koszt wybudowania i podłączenia do sieci.Odpowiedz proszę odpisać na priv.
Majkel
on 26 sierpnia, 2019 - 07:32:31Nie masz szans na zwrot po 9 latach, odlicz sobie od przychodu wszelkie podatki, ubezpieczenia, serwis, ochrona, czynsz dzierżawny, zwrot realny to 11-12 lat, czyli zupełnie nie opłacalny biznes, opłaca się to jedynie z dotacja lub jak masz w portfelu kilkanaście czy kilkadziesiąt farm 1MW
Witek
on 23 października, 2019 - 19:06:18Witam. Posiadam 2ha gruntu i zainteresował mnie temat farmy fotowoltaicznej. Jaką moc miałaby taka farma na 2ha? Dodam że przez ten grunt przechodzi linia wysokiego napięcia. Jakie są koszty budowy i po jakim czasie średnio zwraca się inwestycja? Proszę o odpowiedź na maila pozdrawiam
Mariusz
on 5 listopada, 2019 - 22:43:01Jestem zainteresowany budową farmy na początek na powierzchni 2,5ha, na jakie koszty obecnie muszę się przygotować? Od czego zacząć? Proszę o info na email. Dziękuję!
robert
on 1 grudnia, 2019 - 14:32:28Witam .działka 0.33 h jaki szacowany koszt instalacji i jaka moc..
Zacho11
on 2 grudnia, 2019 - 13:19:37Witam posiadam działkę ok 0.3ha dobrze nasłoneczniona, czy inwestycja w fotowoltaike na takiej działce byłaby opłacalna? Jeśli tak proszę o informację na jakie zyski rocznie można liczyć z tytułu takiej inwestycji. Pozdrawiam.
Agnieszka
on 2 grudnia, 2019 - 19:02:27Witam. Proszę o informację dot. budowy farmy na 1ha ,poniesione koszty, jaka moc mogę założyć czy mogę liczyć na wsparcie ( dotacje- z jakiego funduszu?) Jaki okres należy przyjąć na zwrot kosztów inwestycji? Poproszę o informację na priv.
Arek
on 16 grudnia, 2019 - 08:54:31Witam, jestem zainteresowany postawieniem w woj lubelskim na działce o powierzchni 1h fotowoltaiki. Czy ktoś by mógł mi podesłać informacje jaki koszt postawienie by wyniósł? , czy jakieś dofinansowania można wziąć? I ile można by było zarobić na tym, i oczywiście jakieś koszta jeszcze bym musiał ponieść, konserwacja itp.
Robert
on 6 stycznia, 2020 - 09:49:03Witam posiadam działkę jedna 0,20 ha i druga 0,33 ha czy przy takim metrażu jest sens inwestować tam w fw .
Mariusz
on 17 stycznia, 2020 - 13:16:00Witam. Jakiej mocy elektrownie można postawić na działce 0.5ha i czy ma to w ogole sens? Malopolska