Jak skutecznie zapobiec awariom instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne są urządzeniami pracującymi pasywnie. Prąd generowany jest bez zaangażowania jakichkolwiek części mechanicznych ani tym bardziej bez konieczności stosowania jakiegokolwiek paliwa, co oznacza że w instalacji nie powstają żadne substancje będące produktami ubocznymi jego reakcji chemicznych. Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają zatem całodobowej obsługi, a ich prawidłowe zaprojektowanie i montaż zapewni zazwyczaj długą i bezproblemową pracę.
Oczywiście nie oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne nie ulegają awariom. Tak jak w przypadku każdego urządzenia, nieprawidłowa eksploatacja lub montaż oraz rozmaite czynniki losowe mogą spowodować nieprawidłową pracę. Co gorsza, awarie takie często są praktycznie niemożliwe do wykrycia w drodze pobieżnej obserwacji lub monitorowania jedynie podstawowych parametrów pracy układu. Awaria jednego panelu wchodzącego w skład dużej farmy nie będzie miała praktycznie żadnego widocznego wpływu na wydajność całości. Niemniej jednak wpływ taki będzie istniał, a popsute lub nieprawidłowo działające urządzenie nie będzie na siebie „zarabiało”, pogarszając tym samym efektywność ekonomiczną inwestycji.
Istnieją dwie główne przyczyny uszkodzeń elementów instalacji fotowoltaicznych
Panele oraz inne urządzenia wchodzące w jej skład mogą ulec uszkodzeniom elektrycznym, bądź mechanicznym. Główną przyczyną uszkodzeń elektryki jest nieprawidłowe zaprojektowanie instalacji lub jej nieprawidłowy montaż. Częstą przyczyną jest również źle pojęta oszczędność – stosowanie tanich części o niskiej jakości, często pozbawionych odpowiedniej certyfikacji gwarantującej niezawodność i właściwe parametry pracy. Należy również dodać, że źródłem problemów niekoniecznie muszą być główne elementy instalacji, czyli panele słoneczne i inwertery – awarię spowodować mogą również kiepskie kable oraz inne drobne części. Ponadto, wykrycie takiej awarii może być bardzo trudne, a co za tym idzie kosztowne. Nie należy więc oszczędzać na projektowaniu i wykonywaniu instalacji – tylko wykonanie z dobrej jakości podzespołów oraz jej zaprojektowanie i zmontowanie przez fachowców da nam gwarancję niezawodności oraz bezpieczeństwa.
Drugą najczęstszą przyczyną awarii instalacji PV są uszkodzenia mechaniczne. Również one mogą powstać już na etapie montażu a często nawet na etapie projektu. Jedną z częstych usterek paneli fotowoltaicznych są tak zwane hot-spoty – punktowe wypalenia powstające wówczas, gdy część paneli w łańcuchu jest zacieniona. Zacieniony panel nie wytwarza prądu, ale nadal przewodzi prąd wytworzony przez pozostałe elementy łańcucha, a zwiększony opór elektryczny prowadzi do wytwarzania ogromnych ilości ciepła i pękania powierzchni panelu. Spadek wydajności nie jest przy tym bardzo duży, lecz usterki tego typu są zazwyczaj efektem nieprawidłowego projektowania.
Awarie instalacji fotowoltaicznych a warunki atmosferyczne
Jednym z głównych zagrożeń dla elektrowni fotowoltaicznych są warunki atmosferyczne – przede wszystkim burze i gradobicia, chociaż groźny może okazać się również wiatr. Dobrej jakości panele są odpowiednio zabezpieczone przed opadami gradu, nigdy nie ma jednak stuprocentowej gwarancji że przy wyjątkowo silnym gradobiciu nie zostaną uszkodzone. Również wyładowania atmosferyczne mogą być przyczyną bardzo dużych strat. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w instalację odgromową. Problemem mogą być również kradzieże oraz wandalizm, zwłaszcza że duże instalacje fotowoltaiczne często znajdują się na uboczu. Dobór odpowiednich rozwiązań zależy głównie od rozmiaru terenu, który musi być monitorowany. W przypadku małych farm może wystarczyć samo ogrodzenie i instalacja kamer. W przypadku dużych elektrowni konieczne może okazać się zatrudnienie ochrony.
Elektrownia musi również posiadać odpowiednie zabezpieczenia antyprzepięciowe i przeciwporażeniowe. Ponadto konieczne jest prowadzenie regularnych kontroli i pomiarów instalacji PV oraz stosowanie odpowiedniego do skali inwestycji systemu monitoringu, który zagwarantuje że będzie ona pracowała z odpowiednimi parametrami. Podjęcie tego typu działań pozwoli na bieżąco wykrywać i usuwać powstałe awarie, minimalizując ich niekorzystny wpływ na wydajność całej instalacji. Prowadzenie regularnych przeglądów to również kwestia zapewnienia bezpieczeństwa osobom pracującym na terenie elektrowni oraz zgodności z przepisami BHP.
Ani regularne pomiary instalacji PV, ani żadne, nawet najlepsze zabezpieczenia nie dadzą nam stuprocentowej gwarancji tego, że instalacja nie ulegnie uszkodzeniu z tego czy innego powodu. Zatem, aby uniknąć nadmiernych strat, korzystne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia instalacji PV. Obok strat spowodowanych czynnikami atmosferycznymi, polisa ubezpieczeniowa objąć może również straty będące wynikiem kradzieży lub aktów wandalizmu.
Dodaj komentarz