Praktyczne wskazówki jak samemu zamontować moduły fotowoltaiczne
Wśród odnawialnych źródeł energii (OZE) najbardziej nam znanym i widocznym na co dzień jest Słońce, którego promieniowanie dociera na naszą planetę w ciągu dnia nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone. Przy bezchmurnej pogodzie, mamy do czynienia z promieniowaniem bezpośrednim, w pozostałe dni z promieniowaniem rozproszonym. Może też wystąpić promieniowanie odbite.
Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną możliwa jest za pomocą instalacji fotowoltaicznych, których zasadniczym elementem są moduły fotowoltaiczne (pv).
Praktyczne wskazówki
1. Panele cienkowarstwowe korzystają głównie ze światła rozproszonego, dlatego można je montować nawet na ścianie. Jednak ich wydajność w porównaniu z panelami polikrystalicznymi jest znacznie mniejsza.
2. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy w głównej mierze od ilości światła słonecznego jaka dociera do modułów. Dlatego bardzo ważne jest ich usytuowanie. Przede wszystkim w ciągu całego dnia nie mogą być one zacienione przez inne budynki, elementy krajobrazu czy drzewa, bo powoduje to znaczne straty energii. Stąd najczęściej montuje się je na dachu.
3. W naszym klimacie i strefie geograficznej najkorzystniejsze jest montowanie modułów fotowoltaicznych od strony południowej, czasem z niewielkimi odchyleniami na wschód lub zachód. W tym położeniu uzyskuje się większą moc i wystarczy ich mniej.
4. Z kolei najkorzystniejszym kątem nachylenia modułów, dzięki któremu „zbiera” on wszystkie rodzaje promieniowania słonecznego jest 35 o.
5. Równie ważne jak odpowiednie nasłonecznienie, jest niedopuszczenie do tego, by moduły zbyt się nagrzewały, bo to obniża ich sprawność, stąd wskazana jest odpowiednia wentylacja modułów, szczególnie gdy są zamontowane na dachu lub ścianie.
6. Na dachu o kącie nachylenia co najmniej 15o stosuje się system montażowy skośny, natomiast na dachach płaskich lub o mniejszym kącie nachylenia stosuje się specjalne wsporniki, które wymuszą nachylenie modułów fotowoltaicznych o co najmniej 30o. Bardzo ważne jest przed tym sprawdzenie nośności dachu przez uprawnionego inżyniera.
7. Moduły pv montuje się na szynach aluminiowych, które oczywiście powinny być odpowiednio przymocowane do krokwi dachu.
8. Instalacja pv przewidziana jest na 30 lat pracy, dlatego kupując elementy konstrukcyjne należy wybierać produkty nawet nieco droższe, ale wysokiej jakości.
Dodaj komentarz