• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Jak moduł REC Twin Peak zrewolucjonizuje podejście do energii słonecznej

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Panele fotowoltaiczne

Wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego stało się możliwe dzięki wynalezieniu modułów słonecznych. Tematem tym od lat zajmuje się dziedzina wiedzy zwana fotowoltaiką (pv), a liczba elektrowni słonecznych oraz przydomowych instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok również w Polsce.

Zważywszy jednak, że tego typu obiekty nie są tanie, a ich okres zwrotu szacuje się nawet na około 20 lat, to nie dziwią ciągłe poszukiwania producentów modułów w kierunku wyeliminowania wszelkich niedogodności, które powodują zmniejszenie wydajności modułów.

Wiadomo, że moduły słoneczne rzadko działają w warunkach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo wysokie, a zacienienie nie występuje. A tylko w takich warunkach mogą osiągać one najwyższą wydajność. Nic więc dziwnego, że modernizacją produkowanych dotychczas modułów zajęła się firma funkcjonująca w kraju, gdzie nikt nie narzeka na nadmiar słońca, a zacienienie to zjawisko często spotykane.

Mowa tu o norweskiej firmie REC, która niedawno wprowadziła do sprzedaży nowoczesny moduł fotowoltaiczny Twin Peak. Innowacyjne usprawnienia wprowadzone do dotychczasowej technologii pozwolą na uzyskiwanie mniejszych strat energii, a co za tym idzie na zwiększenie wydajności ogniwa. W efekcie końcowym koszty inwestycji zwrócą się znacznie szybciej.

Nowe moduły słoneczne Twin Peak powinny również zainteresować Polaków, bo wiadomo, że w naszym klimacie ze słońcem różnie bywa i każda poprawa parametrów ma znaczenie. 

Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega innowacyjność modułów Twin Peak. Z czego wynikają osiągane przez nie oszczędności energii.

Dla przypomnienia, wydajność ogniw słonecznych spada w następujących sytuacjach:

  • gdy występują duże opory wewnętrzne przepływającego prądu,
  • gdy powierzchnia panelu jest zacieniona,
  • gdy nie wszystkie cząsteczki światła zostają zamienione na ładunek elektryczny.

W celu wyeliminowania strat energii z powyższych powodów, w modułach Twin Peak zastosowano następujące modyfikacje poprawiające parametry działania urządzenia:

  • podzielono powierzchnię modułu na 2 bliźniacze części (stąd nazwa Twin Peak), a 60 ogniw na 120 półogniw przeciętych laserem – dzięki temu rozwiązaniu, z powodu zacienienia niewielkiej części modułu straty energii wynoszą około 16%, a nie tak jak dotychczas 1/3 mocy panelu;  ponadto przy dużym zacienieniu z produkcji prądu wyłącza się co najwyżej jeden panel o połowę mniejszy niż dotychczas
  • w podzielonych modułach ładunki elektryczne odbywają krótszą drogę do szyn zbiorczych (zwiększono ich liczbę do 4) i dzięki temu opór elektryczny jest mniejszy, podobnie jak związane z nim straty energii (o około ¼); ponadto szyny zbiorcze są cieńsze i mniej zasłaniają powierzchni modułu, więc czerpie on więcej energii ze słońca;
  • pod ogniwem umieszczono diaelektryczną warstwę PERC; powoduje ona odbijanie na powrót do ogniwa tych cząsteczek światła, które nie zostały zamienione na ładunek fotoelektryczny; dzięki temu więcej światła jest wykorzystywane do produkcji prądu, a ogniwo mniej się nagrzewa, co było dotychczas przyczyną strat mocy;
  • puszkę przyłączeniową podzielono na trzy części – dzięki temu przewody i diody mniej się nagrzewają od siebie nawzajem i spada ich awaryjność.

Jak widać z powyższego opisu, zmiany zastosowane w nowym module słonecznym Twin Peak są dość istotne. Najważniejsze jednak, że dzięki nim poprawi się wydajność instalacji pv, w której zostaną zastosowane. Zgodnie z zapewnieniami producenta, moduł ten w wyniku podziału na dwie części będzie osiągał moc o około 50% wyższą niż dotychczas stosowane panele.

Obniżenie oporu poprzez dodanie czwartej szyny zbiorczej zwiększa efektywność o około 0,2% (czyli mocy rośnie o około 2 Wp na panel). Również zmniejszenie nagrzewania w puszkach przyłączeniowych zwiększa moc o około 1 Wp. Ograniczenie negatywnych skutków występującego co jakiś czas zacienienia może być szczególnie korzystne w instalacjach o ograniczonej dostępnej powierzchni.

Testy przeprowadzone na modułach słonecznych Twin Peak wykazały, że nawet w temperaturze 60 o C i przy wilgotności powietrza 85% nie tracą one swej wydajności. Badania te zostały przeprowadzone przez Solar Research Institute of Signapore (SERIS) zgodnie z wytycznymi Narodowego Amerykańskiego Laboratorium Energii Odnawialnej (US National Renewable Energy Laboratory) i trwały 96 godzin. W efekcie końcowym, wspomniane moduły firmy REC mogą być oznaczane jako PID-Free.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *