• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Instalacje fotowoltaiczne: co wchodzi w ich skład i jaki jest koszt

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Instalacje fotowoltaiczne

 

Instalacje fotowoltaiczne wrosły już na tyle w nasz krajobraz, że przeciętny Polak obserwując z okien samochodu panele fotowoltaiczne na dachach domów, czy wolnostojące farmy słoneczne, zwykle zdaje sobie sprawę, że są to urządzenia pozyskujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego.

Podstawowym elementem wchodzącym w skład każdej z instalacji fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, które zwykle łączone są w moduły, a potem w jeszcze większe panele. Ich koszt zależy od mocy, sprawności oraz materiału z którego zostały wykonane.

Pojedyncze ogniwa monokrystaliczne mają kształt ośmiokąta i osiągają zwykle sprawność 14-17%, natomiast polikrystaliczne, o kształcie kwadratu – 12-14%. Jednak ze względu na swój ośmiokątny kształt, monokrystaliczne tracą nieco z tej przewagi w stosunku do ogniw polikrystalicznych, które szczelniej wypełniają powierzchnię paneli, na które się składają. Ponadto w dni pochmurne monokrystaliczne ogniwa działają nieco gorzej niż polikrystaliczne.

Są też od nich droższe ze względu na bardziej skomplikowaną technologię produkcji. Przykładowo, w sklepie ekotaniej.pl za 886 zł brutto można kupić moduł polikrystaliczny o mocy 235W, podczas gdy monokrystaliczny o mocy 190W za 760 zł brutto. Na tym jednym przykładzie widać, że cena za 1W ogniwa monokrystalicznego jest wyższa o 23 gr w stosunku do polikrystalicznego. Niby nie jest to bardzo dużo, jednak przy większych instalacjach różnica w kosztach będzie odczuwalna.

To oczywiste, że moduły fotowoltaiczne (PV) stanowią największą część kosztów w instalacji PV. Im wyższa moc instalacji, tym ten udział jest większy, ale nie rośnie on wprost proporcjonalnie. Przykładowo, dla instalacji o mocy zaledwie 2kW wynosi on ok.38% kosztów, a dla 40kW 54%.

Ceny inwerterów zależą również od mocy instalacji i kształtują się od 4.500 zł (moc 2kW), do 30.000 zł (dla 40kW). Także koszt systemu mocowania modułów zależy od mocy (od 1.645 zł do 44.000 zł).

Trzeba do tego doliczyć jeszcze koszty przewodów oraz usług montażowych i doradczych. W sumie cena 1kW instalacji PV kształtuje się od około 8.600 zł przy małej 2kW instalacji, do niecałych 6.000 zł przy instalacji 40kW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *