• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Ile energii może przeciętnie dostarczyć w skali roku mała elektrownia fotowoltaiczna

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Ciekawostki i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Mała elektrownia fotowoltaiczna

Jedną z wielu uciążliwości, które starsi Polacy pamiętają z czasów PRL-u, był tzw. dwudziesty stopień zasilania. Pojęcie to oznaczało, że prąd był wyłączany nie z powodu niespodziewanej awarii systemu energetycznego, ale ze względu na niedobór mocy energii elektrycznej, której nie wystarczało do obsłużenia wszystkich mieszkańców. Wobec powyższego, zgodnie z planem, prąd był systematycznie wyłączany na pewnym obszarze na jakiś czas.

Wprawdzie sytuacja w dzisiejszych czasach nie wygląda tak tragicznie jak kiedyś, ale specjaliści od energetyki już od kilku lat wieszczą powrót kryzysu energetycznego, który może być spowodowany starzeniem się polskich sieci i bloków energetycznych. Również osoby wracające po wielu latach pobytu zagranicą, zauważają, że częstotliwość wyłączania prądu jest u nas o wiele wyższa niż w innych krajach UE.

Wobec tak nieciekawych perspektyw oraz wchodzącej w życie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, budowa farmy fotowoltaicznej albo chociaż instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu domu, może być dobrym rozwiązaniem. Zabezpieczy nas na wypadek awarii czy niedoborów prądu, a nadwyżka energii, jaka zostanie po pokryciu własnych potrzeb, może być odsprzedawana do sieci energetycznej po korzystnych cenach.

Planując budowę farmy fotowoltaicznej dobrze jest wiedzieć, że wydajność takiej instalacji zależy nie tylko od ilości posiadanych paneli fotowoltaicznych, ale i od innych czynników. W polskich warunkach klimatycznych, z optymalnie zaprojektowanej i zrealizowanej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW (STC = testowanej w standardowych warunkach laboratoryjnych) można w ciągu roku uzyskać około 1000 KWh (przeciętnie 950-1025) energii elektrycznej.

Czyli mała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 40 kW może dostarczyć w ciągu roku około 40.000 KWh energii.

Do optymalnych warunków, które gwarantują największą wydajność elektrowni fotowoltaicznej zaliczamy:

  • instalacje wolnostojące, niezacienione, schładzane naturalnym przepływem powietrza
  • stopień nachylenia paneli fotowoltaicznych 30-40 stopni na południe
  • lokalizacja tam, gdzie roczne nasłonecznienie jest największe
  • zastosowanie paneli i inwertera o dobrych parametrach (np. dla paneli używanych w naszym klimacie, najwydajniejsza jest technologia CdTe).

Oczywiście niespełnienie tych wszystkich warunków nie dyskwalifikuje instalacji, jedynie zmniejsza jej wydajność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *