• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Elektrownia słoneczna czy wiatrowa: które rozwiązanie jest lepsze i tańsze w Polsce

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna, Energia wiatrowa i otagowany jako , , , | Zostaw komentarz

Elektrownia wiatrowa czy słoneczna

Ci z nas, którzy uważniej przyglądają się zmianom zachodzącym w naszym otoczeniu: coraz wyższym temperaturom powietrza, bardziej gwałtownym zjawiskom atmosferycznym, pojawiającym się na przykład w Polsce pierwszym trąbom powietrznym, falom upałów, powodziom, huraganom w Stanach Zjednoczonych, Japonii, zauważają konieczność zmian w podejściu do otaczającego nas środowiska. Zmniejszeniu zużycia energii oraz surowców naturalnych.

Tymczasem, energia pobierana z sieci, jest związana ze stratami już na wstępie, zanim włączysz światło, czy podłączysz komputer. Przy jej przesyle mają miejsce ogromne straty energii. Dodatkowo ujemnie na całkowity bilans wytwarzania do konsumowania ma fakt zmieniającego się popytu na energię. Tradycyjna energetyka stoi w opozycji do rozwiązań coraz bardziej powszechnych, takich jak na przykład farmy fotowoltaiczne.

To właśnie sprawia, że trzy kluczowe czynniki: finanse (oszczędność), bezpieczeństwo energetyczne naszych domów, miast, oraz dbałość o czystość energii (ekologiczność) pokazują, że energią przyszłości będzie ta generowana niedaleko naszych domów, by je straty były jak najmniejsze.

Energetyka Prosumencka
To nic innego jak wytwarzanie energii przez jej odbiorców, w domach. Zaspakajanie potrzeb energetycznych własnego gospodarstwa domowego poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, czy turbiny wiatrowe, po czym sprzedaż nadwyżek do sieci.

Elektrownia słoneczna czy wiatrowa
Zanim zaczniemy porównywać dwa najpowszechniejsze sposoby na produkcję energii cieplnej i elektrycznej, mamy dla Ciebie ciekawostkę:
W styczniu 2014 roku Steven Heintz, przewodniczący Rockefeller Brothers Fund, organizacji mającej swój początek w Standard Oil, dziele Johna D. Rockefellera, ogłosił, że firma wycofuje się z paliw kopalnych i zaczyna inwestować w odnawialne źródła energii. Na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat, Rockefeller Brothers Fund sprzeda swoje firmy związane z wydobyciem węgla i piaskami bitumicznymi, aby stanowiły one nie więcej niż 1 % całkowitego majątku firmy.

Energetyka Odnawialna przydomowa
Turbiny Wiatrowe mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Przydomowe elektrownie wiatrowe, stawiane są na ogół tak, aby wirnik znajdował się na wysokości 10/15 metrów. Dla porównania, standardowo widoczne wiatraki „przemysłowe” wytwarzające energię tą właśnie drogą sięgają wysokości 100 metrów, gdzie wiatry osiągają większą prędkość , co przekłada się na wymierną produkcję energii. Gdy mamy do czynienia z wysokością 10-15 metrów, średnia prędkość wiatru nie przekracza 3 do 4 metrów na sekundę. Według osób stosujących to rozwiązanie, ilość energii wytworzonej jest niewielka i może posłużyć na przykład do doładowania akumulatora.
Według praktyków, energetyka wiatrowa przydomowa wciąż czeka na wynalezienie sprawniejszego rozwiązania niż te stosowane obecnie.

Inaczej rzecz przedstawia się z panelami słonecznymi
Okres zwrotu inwestycji może sięgać nawet 20 lat, w zależności od miejsca lokalizacji paneli, dobrego montażu oraz eksploatacji (dbałości o sprzęt).
Nie ma jednolitej ceny za panele fotowoltaiczne. Zagranicą kupimy je taniej, jednak nie otrzymamy wtedy gwarancji. Na Polskim rynku, powinniśmy liczyć się z inwestycją rzędu 15 tysięcy złotych. Obecnie, gdy myślimy o zastosowaniu tego rozwiązania, należy dodać jeszcze kwestie innych niezbędnych elementów, takich jak falowniki, które zamienią prąd stały otrzymywany poprzez instalację solarna na prąd zmienny, jaki na ogół wykorzystujemy w domostwach. Produkcja energii na większa skalę, na farmach fotowoltaicznych, jest już natomiast inną sprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *