Ciekawostki: kraje z największą ilością działających instalacji fotowoltaicznych
Już pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku pojawiły się pierwsze urządzenia napędzane energią elektryczną wyprodukowaną na bazie energii słonecznej. W tamtym czasie koszt uzyskania energii elektrycznej ze światła słonecznego był znacznie wyższy niż prądu wyprodukowanego na bazie węgla. Z tego względu instalacje fotowoltaiczne były rzadkością i stosowano je albo w niewielkich urządzeniach typu kalkulatory, albo tam, gdzie doprowadzenie prądu z sieci było niemożliwe lub bardzo kosztowne, np. na jachtach żaglowych, w fotoradarach czy w domach znacznie oddalonych od skupisk ludzkich.
Rozwój technologii PV oraz związany z tym olbrzymi spadek cen (200-krotny w latach 1977-2015) spowodował znaczący wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych o coraz większej mocy. Statystyki dotyczące instalacji PV działających w poszczególnych krajach skupiają się raczej na ich łącznej mocy lub mocy przypadającej na jednego mieszkańca niż na liczbie instalacji, bo są to wielkości bardziej porównywalne.
Łączna moc instalacji solarnych na świecie w 2014r. wyniosła 177 GW (Gigawatów). W porównaniu z rokiem 2013 (142 GW) odnotowano przyrost o prawie 25%. Największy udział w światowej produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca wciąż mają Niemcy (21,58%), ale coraz bardziej doganiają Niemcy – Chiny z Tajwanem (16,37%) oraz Japonia (13,16%). Na czwartym miejscu plasują się Włochy (10,43%), wyprzedzając w bardzo niewielkim stopniu Stany Zjednoczone (10,33%).
Z raportu opublikowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA ), a dotyczącego ”Globalnych perspektyw dla rynku fotowoltaicznego w latach 2014-2018” wynika, że tendencje rozwojowe w dziedzinie fotowoltaiki przesunęły się z Europy do Azji. Chociaż Niemcy są wciąż w światowej czołówce, to wynika to raczej z uzyskanej przez nich wcześniej przewagi (w 2013r. udział mocy niemieckich instalacji fotowoltaicznych na świecie wynosił 25,7%), niż z budowy nowych instalacji.
Rynek europejski odnotowuje ostatnio niestety stagnację w dziedzinie fotowoltaiki, bo w 2013r. zainstalowano jedynie 11 GW, co stanowiło zaledwie połowę mocy z 2011r. (22,4 GW). Tymczasem w samych Chinach w 2013r. dołączono do sieci 11,3 GW nowych instalacji PV.
Polska jest jeszcze daleko w tyle za wymienionymi krajami. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosi aktualnie około 40 MW (Megawatów). Tempo zmian w tym zakresie jest jednak ogromne: od 2013 r. do chwili obecnej moc ogniw fotowoltaicznych w Polsce wzrosła 20 razy. Szacuje się, że do 2020 r., dzięki między innymi dotacjom z Programu Prosument, moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrośnie do 800 MV.
Dodaj komentarz