• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Certyfikowany instalator PV: płaca i popyt

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Ciekawostki przez Dariusz Bucholski. | Zostaw komentarz

Certyfikowany instalator PV

Zatwierdzony w 2014r. Program Prosument, którego celem jest „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”, a który firmowany jest przez NFOŚiGW, w bieżącym roku osiagnął kolejny etap. Jest nim „Linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikro instalacji odnawialnych źródeł energii”.

Możliwość sfinansowania własnej mikro instalacji fotowoltaicznej z dotacji uzyskanej w ramach programu Prosument niewątpliwie zwiększy popyt na usługi certyfikowanego instalatora pv. Zwłaszcza na obszarach wiejskich, o rozproszonych gospodarstwach, opłacalny będzie montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów w celu uzyskania taniej i ekologicznej energii elektrycznej. Możliwość odsprzedaży nadwyżek wytworzonej energii do wspólnej sieci jest dodatkowym argumentem, by zainteresować się tym tematem.

Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat, w związku z Odnawialnymi Źródłami Energii powstanie około 70 tys. nowych miejsc pracy. Z pewnością wzrośnie też popyt na fachowców posiadających uprawnienia o nazwie „Certyfikowany instalator pv”. Już pojawiają się ogłoszenia poszukujące osób o tej specjalizacji (np. Firma PV Instalator Polska). Wysokość zarobków nie jest współcześnie czymś, co podaje się do publicznej wiadomości – jest to temat do negocjacji między pracodawcą i pracownikiem. Jednak pracodawcy oferując atrakcyjne i stabilne warunki zatrudnienia, umowę o pracę i możliwość awansu już sygnalizują, że warto się ubiegać o taką pracę. Innych ogłoszeń o pracy można też szukać na portalach OZE: Gramwzielone, inzynier PV, Czysta energia, Globenergia, PVportal, Fotowoltaikainfo, Wysokienapiecie

Rynek na tego typu usługi dopiero się kształtuje, ale można spodziewać się, że wynagrodzenie certyfikowanego instalatora pv będzie co najmniej na poziomie wynagrodzenia elektryka czy dekarza. Zważywszy, że fachowców w tej dziedzinie nie ma jeszcze zbyt wielu, to ci, którzy wykazali się refleksem i wcześniej zdobyli konieczne uprawnienia, szybciej nabędą też doświadczenia i będą mogli żądać odpowiednio wysokiego wynagrodzenia dla swoich praktycznych i teoretycznych umiejętności.

Popyt na certyfikowanych instalatorów pv będzie większy niż na tych bez certyfikacji, bo kosztem kwalifikowanym w rozliczaniu dotacji na mikro instalację OZE są usługi świadczone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *