• Telefon: +48 602 455 181
  • Email: darek.bucholski@gmail.com

Jak magazynować energię elektryczną czy cieplną w domu

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Magazynowanie energii w domu

Większość źródeł energii odnawialnej cierpi na jeden zasadniczy problem – ilość energii możliwej do wytworzenia w ten sposób jest ściśle uzależniona od warunków naturalnych. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku energetyki słonecznej i wiatrowej gdzie głównym czynnikiem decydującym o wydajności jest średni poziom promieniowania słonecznego lub siły wiatru w danej lokalizacji a także dopasowanie produkcji energii do aktualnego zapotrzebowania.

Dla nikogo nie będzie raczej zaskoczeniem fakt, że elektrownia słoneczna może wytwarzać prąd jedynie w dzień. Oprócz tego na jej wydajność wpływ mają również warunki atmosferyczne oraz pora roku. Wszystko to sprawia, że ścisłe dopasowanie poziomu wytwarzanej energii do jej chwilowego zużycia jest praktycznie niemożliwe, przez co opłacalność energetyki fotowoltaicznej wydatnie się pogarsza, gdyż niedobory energii muszą być pokrywane z innych źródeł, a nadwyżki często nie mogą być odpowiednio wykorzystane. Kontynuuj czytanie

Czy można magazynować energię: poznaj najlepsze metody

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna, Energia wiatrowa i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Magazyny energii

 

Niezależnie od tego, czy energia produkowana jest w elektrowniach węglowych, czy pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE) typu energetyka słoneczna albo wiatrowa, to idealne dopasowanie bieżącej produkcji do aktualnego zapotrzebowania jest raczej niemożliwe. Powodem jest oczywiście zmienne zapotrzebowanie na prąd czy ciepło zależnie od pory roku bądź doby, a także zmienność wysokości produkcji. Zależy ona bowiem od dostaw węgla, występowania okresowych awarii, a w przypadku energii odnawialnej od stopnia nasłonecznienia paneli PV albo od siły wiatru w energetyce wiatrowej.

Zatem utworzenie odpowiednika magazynów energii konieczne już było w elektrowniach węglowych, aby powstałe nadwyżki prądu można było wykorzystać w sytuacjach ich niedoboru. Rolę tę wciąż pełnią elektrownie szczytowo-pompowe. Są to zakłady przemysłowe, w których nadwyżki energii elektrycznej zamieniane są w energię grawitacyjną skumulowaną w wodzie. Jest to proces odwracalny, bo w okresie nadwyżek energii duża ilość wody przepompowywana jest ze zbiornika umieszczonego na dole do zbiornika górnego, gdzie czeka na zwiększone zapotrzebowanie na prąd. W sytuacjach jego niedoboru woda spływając w dół uruchamia w bardzo krótkim czasie (np. w Elektrowni Porąbka-Żar trwa to około 3 minuty) turbiny prądotwórcze dostarczające energię do sieci. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, bo straty energii wynoszą tu około 30%. Jednak lepsze takie magazyny energii niż żadne.

Kontynuuj czytanie

Intensywne szkolenie z projektowania PV – możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy i praktyki

Opublikowany w Szkolenia i otagowany jako , , , | Zostaw komentarz

Szkolenie z projektowania PV

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami rosnącej popularności rozwiązań fotowoltaicznych. Również w Polsce, liczne rozwiązania prawne przygotowane zarówno dla biznesu jak i indywidualnych użytkowników (program Prosument, tanie kredyty i dofinansowania inwestycji PV), tworzą klimat sprzyjający inwestowaniu w fotowoltaikę. Wzrost zainteresowania energią słoneczną oznacza również wzrost zapotrzebowania na fachowców specjalizujących się w projektowaniu i serwisowaniu instalacji solarnych.

Oczywiste się wydaje, że współczesnych projektów inżynieryjnych nie sporządza się już na deskach kreślarskich z użyciem suwaka logarytmicznego czy – w najlepszym wypadku – kalkulatora. Zatem niezbędnym narzędziem pracy osób świadczących tego typu usługi jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Przy czym mile widziane jest, aby program oprócz typowych funkcji związanych z inżynieryjną stroną projektu obsługiwał również inne zadania ściśle związane z całkowitym działaniem przyszłej instalacji PV.

Należy przez to rozumieć na przykład obliczenia związane z uzyskaniem efektu ekonomicznego czy choćby właściwy dobór komponentów instalacji. Ponadto program powinien być na tyle prosty w obsłudze, żeby na zapoznanie się z nim nie trzeba było tracić zbyt wiele czasu, którego – jak wiadomo – nigdy nie ma się w nadmiarze. Kontynuuj czytanie

Kryteria doboru najlepszego falownika do instalacji PV oraz jego powiązanie z pomiarami instalacji fotowoltaicznej

Opublikowany w Budowa elektrowni fotowoltaicznej, Energia słoneczna i otagowany jako , | Zostaw komentarz

Pomiary w fotowoltaice

Od kilku lat, wraz z dyskusją nad ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), pojęcie fotowoltaiki stało się nieco bardziej zrozumiałe dla ogółu społeczeństwa niezwiązanego z branżą PV. Nie zmienia to faktu, że laik w tej dziedzinie zwykle kojarzy sobie wytwarzanie prądu z energii słonecznej (bo tym właśnie zajmuje się fotowoltaika) z charakterystycznymi panelami słonecznymi coraz częściej widocznymi na dachach domów lub na wydzielonych gruntach, gdzie usytuowane są farmy słoneczne.

Wbrew pozorom panele/moduły słoneczne to wprawdzie ważne, ale nie jedyne istotne elementy instalacji fotowoltaicznej. Drugim, bardzo ważnym komponentem są falowniki czyli odmiana konwerterów (przetwornic) mocy służących do zamiany prądu zmiennego na prąd stały wykorzystywany przez różne odbiorniki elektryczne.

Dobór właściwych falowników do projektowanej instalacji PV to zadanie wymagające sporej wiedzy fachowej oraz jeden z najważniejszych elementów wpływających na osiągnięcie jak najwyższej wydajności w trakcie przyszłej eksploatacji, a – co za tym idzie – możliwie największych korzyści finansowych. Kontynuuj czytanie

Niezwykłe zalety wdrożenia monitoringu PV

Opublikowany w Ciekawostki, Energia słoneczna i otagowany jako , , | Zostaw komentarz

Monitoring PV

W każdej niemal dziedzinie życia warto przyjąć zasadę: zaufanie jest dobre, jednak kontrola znacznie pewniejsza. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania sprawdza się zarówno na drogach (zwłaszcza tam!), w kontaktach między ludzkich, jak i w miejscach, gdzie poniesione koszty bądź uzyskane przychody zależą od prawidłowego działania różnych urządzeń.

Z tego właśnie, ostatniego punktu widzenia monitoring PV, czyli nadzorowanie pracy instalacji fotowoltaicznych ma szczególnie ważne znaczenie. Na pozór instalacje zamieniające światło słoneczne na prąd elektryczny wydają się obiektami długotrwale bezawaryjnymi. Jeśli nie nastąpi huragan lub silne gradobicie uszkadzające w znaczny sposób panele fotowoltaiczne, to produkują one systematycznie więcej lub mniej energii – zależnie od aktualnych warunków pogodowych i wynikającego z nich nasłonecznienia.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą wystąpić sytuacje, kiedy – pomimo dalszego działania instalacji PV – właściciel ponosi znaczne straty wynikające z obniżonej wydajności pracy obiektu w stosunku do przyjętych w projekcie założeń. Przyczyną tego stanu rzeczy może być na przykład uszkodzony inwerter, czyli urządzenie zamieniające prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd zmienny, który wykorzystuje się w sieci i odbiornikach elektrycznych. Nie zawsze też udaje się w miarę szybko wykryć uszkodzenie któregoś z ogniw w panelach PV spowodowane najpierw zacienieniem, a potem powstałym z tego powodu „hot-spot-em” czyli „wypaleniem ogniwa” . Sytuacja taka wynika z faktu, że zacienione ogniwo nie pobiera energii słonecznej i nie produkuje prądu, jednak przepływający przez nie prąd z położonych w pobliżu sprawnych modułów PV powoduje przegrzanie i uszkodzenie ogniwa. Gdyby tego typu uszkodzenie wykryć odpowiednio wcześnie, to można by zastosować coś na kształt „by-passów”, omijających „chore” ogniwo.

Biorąc to wszystko pod uwagę, a także fakt, że instalacje PV zwykle umieszczane są na dachach, gdzie przecież nie zagląda się codziennie, albo – jak w elektrowniach słonecznych – obejmują one znaczny obszar, to zainstalowanie monitoringu PV wydaje się uzasadnionym wydatkiem (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć). Kontynuuj czytanie